Actualitate

Duminica a XXVI-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae din Orhei

1118

În Duminica a XXVI-a după Pogorîrea Sfîntului Duh și ziua pomenirii Sfântului Cuvios Ştefan cel Nou, mărturisitor din Constantinopol (+ 766), enoriaşii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei s-au adunat în număr mare pentru a participa la Sfînta Liturghie Arhierească oficiată de către Înaltpreasfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Înaltpresfinţitul Nicodim în cuvîntul de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, a subliniat că Postul Naşterii Domnului în care ne aflăm este un prilej aparte de îmbogăţire în Dumnezeu şi în harul Lui şi a chemat credincioşii la mai multă rugăciune şi la îndreptarea sufletului prin Taina Sfintei Spovedanii şi Împărtăşanii, pentru a primi luminaţi măreţul praznic al Naşterii Mîntuitorului.

De asemenea, Ierarhul a evidenţiat că evanghelia din această zi ne îndeamnă să facem fapte de milostenie şi ajutorare, îndemnînd pe cei prezenţi la slujbă să ia din ajutorul umanitar expus în curtea bisericii şi să-l distribuie celor nevoiaşi.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
3847

Acțiuni filantropice în parohia ,,Adormirea Maicii Domnului” din orașul Nisporeni

Cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în parohia sus numită, preotul Petru CIOBANU a desfășurat în această perioadă de pandemie mai multe activități social-filantropice menite să susțină familiile social vulnerabile care se confruntă cu lipsuri materiale și au nevoie specială de ajutor. Donațiile provin din partea familiilor Turculeț Gheorghe, Pahomea Vasile și […]