Actualitate

Duminica a VIII-a după Cincizecime, la Catedrala mitropolitană din Chișinău

128

În Duminica a VIII-a după Cincizecime, care coincide în acest an cu prăznuirea Scoaterii cinstitului lemn al Sfintei și de viață făcătoarei Cruci a Domnului nostru Iisus Hristos, precum și cu cinstirea Sfinților 7 frați Macabei, a mamei lor Solomoni și a dacălului lor Eleazar, sărbători ce marchează începutul postului Adormirii Maicii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană din Chișinău.

Alături de Vlădica IOAN s-au rugat secretarul Mitropoliei și chelar al Catedralei mitropolitane, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, dimpreună cu clericii Catedralei

„În Evanghelia de astăzi, Îl vedem pe Mântuitorul nostru săvârşind minunea înmulţirii celor cinci pâini şi doi peşti, prin care a potolit foamea mulţimilor flămânde, în loc pustiu. După ce au mâncat şi s-au săturat cinci mii de bărbaţi, afară de femei şi copii, au mai rămas, spre uimirea tuturor, douăsprezece coşuri cu fărâmituri (Mt. 14, 17-21).

Această minune a fost o prevestire şi o pregătire a ucenicilor pentru darul cel negrăit al „Pâinii Care S-a pogorât din cer” (In. 6, 58), dar pe care Domnul îl va face tuturor la Cina cea de Taină. Acest dar dumnezeiesc este Sfânta Euharistie prin care Hristos, unindu-Se cu noi, ne hrăneşte şi ne desăvârşeşte viaţa cea nouă începută în Botez.

Să-I mulţumim Mântuitorului nostru că a întemeiat Biserica, în care şi prin care se prelungeşte, se comemorează Jertfa Sa de pe Cruce. Aici, Darurile aduse pe Altar se prefac, prin lucrarea Duhului Sfânt, în Trupul şi Sângele Său din care, gustând, primim iertarea păcatelor şi merinde pentru eternitate.

Cel Care a înmulţit pâinea în „loc pustiu” ni Se oferă şi nouă până la sfârşitul lumii ca „Pâine a vieţii”, Care Se mănâncă pururea şi niciodată nu Se sfârşeşte”, a menționat în rostirea predicatorială, PS IOAN.

La final, Episcopul vicar a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Înaltpreasfințitului VLADIMIR, după care a a urat tuturor un post binecuvântat și cu alese roade duhovnicești.


Articole Asemănătoare
6304

„HRISTOS A ÎNVIAT! ADEVĂRAT A ÎNVIAT” | Noaptea de înviere la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

„HRISTOS A ÎNVIAT! ADEVĂRAT A ÎNVIAT” – este salutul care a răsunat în această noapte luminată la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău în timpul serviciului divin praznical săvârșit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, căruia i-au coliturghisit secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, precum și un numeros sobor preoțesc. Alături […]

Articole postate de același autor
4

Bucuria de a-L mărturisi pe Hristos!

Miercuri, Președintele Sectorului Sinodal pentru activitate Misionară, antisectară și antischismatică, Prot. Iulian Rață, a susținut o Conferință în Parohia Nașterea Maicii Domnului din s. Recea r-l. Râșcani, la invitația Părintelui Paroh, Prot. Constantin Dascăl. Subiectele abordate în cadrul Conferinței au fost legate de tehnologiile informaționale și rolul lor în viața de zi cu zi a […]