Actualitate

Duminica a VII-a după Paşti la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț

364

În Duminica a VII-a după Paști, a Sfinților Părinți de la primul Sinod Ecumenic (Niceea, 325), Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii credincioşilor,  a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț.

La final, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța cinstirii celor 318 Sfinți Părinți de la primul Sinod Ecumenic de la Niceea (325), dar și a cunoașterii și mărturisirii adevărului învățăturii de credință statornicite de ei la acest sobor cu privire la dumnezeirea Fiului lui Dumnezeu și deoființimea Lui cu Dumnezeu-Tatăl. Apoi, Vlădica a mulțumit părintelui paroh și tuturor creștinilor pentru că sunt buni fii ai Bisericii Ortodoxe, îndemnîndu-i să păstreze și în continuare nestinsă flacăra dragostei pentru viața în Hristos.

sursa http://www.eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
298

Canonul Sfântului Andrei Criteanul, un dialog sincer și binefăcător cu propria conștiință

Acest imn liturgic, impresionant nu doar prin întinderea sa (este cea mai mare cântare din toată tradiția Bisericii răsăritene), ci mai ales prin conținut – fiind o meditație biblică, dar și o stăruitoare rugăciune de pocăință – îl are drept autor pe Sfântul Andrei Ierusalimiteanul sau Criteanul, trăitor în veacurile VII-VIII. Prima numire a sfântului […]