Actualitate

Duminica a VII-a după Paşti la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț

360

În Duminica a VII-a după Paști, a Sfinților Părinți de la primul Sinod Ecumenic (Niceea, 325), Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii credincioşilor,  a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț.

La final, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța cinstirii celor 318 Sfinți Părinți de la primul Sinod Ecumenic de la Niceea (325), dar și a cunoașterii și mărturisirii adevărului învățăturii de credință statornicite de ei la acest sobor cu privire la dumnezeirea Fiului lui Dumnezeu și deoființimea Lui cu Dumnezeu-Tatăl. Apoi, Vlădica a mulțumit părintelui paroh și tuturor creștinilor pentru că sunt buni fii ai Bisericii Ortodoxe, îndemnîndu-i să păstreze și în continuare nestinsă flacăra dragostei pentru viața în Hristos.

sursa http://www.eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
4731

Dumnezeu are răbdare cu fiecare dintre noi

In special este de observat că răul are pricini care, de cele mai multe ori, pot fi identificate şi uneori înlăturate. De pildă, sufletele „rele”, sunt uneori victimele viciului mândriei şi a egoismului; alteori sunt rezultatul unei educaţii greşite sau produsul unui mediu vicios, infectat de virusul bolilor trupeşti şi sufleteşti. Nedreptăţile sociale, păcatele, războaiele […]