Actualitate

Drumul pocăinței, ziua a VII-a: Dumnezeu nu ne-a creat pentru izolare, ci pentru comuniune

401

A fost o zi plină de evenimente și de comunicare cu oameni de suflet. Odată cu trecerea timpului, înțelegem tot mai limpede cât de mult avem nevoie de această comunicare – de la suflet la suflet.

Dumnezeu nu ne-a creat pentru izolare, ci pentru comuniune, pentru a comunica și a ne completa unii pe alții.

Fiecare poartă în sine un dar, un „ceva” aparte, care urmează să fie descoperit și valorificat. Comunicând unii cu alții, avem șansa să ne folosim de darurile pe care ni le oferă aproapele nostru.

Prin această împărtășire devenim mai mult decât indivizi adunați laolaltă. Devenim una întru Hristos, Care ne vede, ne ascultă, ne primește, ne iartă și ne iubește.

Așa ne stă bine împreună. Iar această unitate o gustăm pe deplin în Biserică, acolo unde inimile bat în același ritm al rugăciunii.

Să îndrăznim, așadar, să ne îndreptăm pașii spre El și unii spre alții, ca să rămânem în această legătură vie.

Pr. Octavian Moșin


Articole postate de același autor
3237

Sfinții Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul şi Ioan Gură de Aur, mari dascăli și învățători ai lumii

Pe Sfinţii Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, îi sărbătorim laolaltă în data de 30 ianuarie/12 februarie, ca pe cei mai mari învăţători şi păstori ai Bisericii. Viaţa lor sfântă şi învăţăturile lor alcătuiesc dreptarele Ortodoxiei, vrednice de toată lauda şi încrederea. Este o dovadă limpede că este rătăcire să nu […]