Actualitate

Domnul bate la inimă fiecăruia: oare va răspunde cineva?

4828

Domnul este aproape… Vine la fiecare şi-i bate în inimă: oare va răspunde cineva? Dacă inima este un vas închis, cine-i de vină?! Pentru toate este vinovată lipsa noastră de bună credinţă faţă de adevărul pe care l-am cunoscut. Dacă n-ar fi aşa, atunci toată lumea ar fi întotdeauna pornită pe calea Domnului. Şi oare este mult ceea ce ni se cere?! Căci nu suntem străini cu totul de Domnul!

Doar că nu punem pe primul plan a-I bineplăcea Lui: nu este acesta primul nostru scop, ci este mai degrabă un fel de adaos. Căci ţelul nostru este de a-i place lumii şi obiceiurilor lumeşti. Puneţi acum pe primul plan a-I bineplăcea Domnului şi rearanjaţi-le pe toate celelalte potrivit cererilor acestui unic ţel: şi se va schimba starea voastră lăuntrică… Totul va rămâne ca mai înainte… numai inima va fi nouă. Asta-i tot! Este mult, oare?!

Din Sfântul Teofan Zăvorâtul, Viaţa lăuntrică, Editura Sophia, București, 2000, p. 19-20


Articole Asemănătoare
477

Cât de mult trebuie să-i cinstesc pe tatăl meu şi pe mama mea!

Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să trăieşti ani mulţi şi să-ţi fie bine pe pământ (Deuteronom 5, 16). Când durerile de pe cruce sfâşiau sufletul şi trupul Mântuitorului, căci El atârna atât de greu pe piroane cu mădularele străpunse, între viaţă şi moarte, iar pe El întreaga lume atârna deasupra pierzării aşteptând mântuirea, […]

Articole postate de același autor
590

Copiii se învață prin rugăciunea părinților

  Educația copiilor în ziua de azi este o problemă foarte grea. Dar în nepriceputa mea simplitate, o să vă spun ceva care poate fi de folos. Copiii se învață – mai mult decât prin cuvinte – prin exemplul părinților, prin pilda lor. Și chiar mai mult, se învață prin rugăciunea părinților. Și îmi aduc […]