Actualitate

De ce sufăr eu, Doamne?!

8114

Un om cuprins de suferinţe, înălţă cugetul către Dumnezeu şi zise:

— De ce sufăr atâta Doamne?!

Atunci auzi în cugetul său glasul lui Dumnezeu zicându-i:

— Tu suferi, ca să se poată desprinde sufletul tău din tina aceasta. Dacă n-ai suferi, ai iubi tina (pământul) şi ai putrezi şi tu. Şi Eu nu vreau aceasta!

Tu suferi ca să deprinzi UMILINŢA. De n-ar fi aşa, te-ai mândri şi pierdut ai fi pe vecie. Şi Eu nu vreau să te pierd!

Tu suferi ca să preţuieşti şi să practici MILOSTENIA. De n-ai suferi, n-ai cunoaşte-o şi ai trăi o viaţă zadarnică. Şi Eu vreau să duci o viaţă plină de roade bune (fapte bune)!

Tu suferi ca să-ţi întăreşti CREDINŢA. Altfel ai fi leneş şi înclinat spre ispite. Şi Eu te vreau să priveghezi, ca să nu te pierd!

Tu suferi ca să te contopeşti cu Fiul Meu, Care este Mântuitorul tău, pe Care L-am trimis în lume pentru mântuirea tuturor celor ce-i vor păzi poruncile.

Aşa a grăit Dumnezeu în cugetul omului, iar omul care suferea a zis:

— Mă voi strădui, Doamne, să trec prin toate suferinţele mele împreună cu Tine.

Pr. Valeriu Dobrescu, ,,Istorioare moral-religioase’’, Editura Icona, Arad, 2016


Articole Asemănătoare
6701

Buneii mei – oglindă a iubirii

S-au cunoscut puțin…S-au cunoscut în grabă… Poate că nici nu se întrebau prea mult ce vor face împreună. S-au ghidat de un sfat al unui om mai în vârstă: ,,Măi, Timofei, când te-i însura să-ți iei o nevastă dintr-o casă cu mulți copii, că tu ești singur, să aveți cu cine întâlni sărbătorile și cu […]

Articole postate de același autor
2349

Adunarea administrativă a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni

Joi, 8 decembrie 2016, în ziua Odovaniei praznicului Intrării Maicii Domnului în Biserică, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în biserica cu hramul «Sf. M. Mc. Dumitru» din s. Izbiște r. Criuleni, a avut loc ședința administrativă a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni. Slujbele Sf. Liturghii și a […]