Actualitate

Dar din dar se face Rai….

60

„Dacă cineva este ascultător al cuvântului, iar nu şi împlinitor, el seamănă cu omul care priveşte în oglindă faţa firii sale; s-a privit pe sine şi s-a dus, şi îndată a uitat ce fel era. Cine s-a uitat însă de aproape în legea cea desăvârşită a libertăţii şi a stăruit în ea, făcându-se nu ascultător care uită, ci împlinitor al lucrului, acela fericit va fi în lucrarea sa“ (Iac. 1, 21-25). 

 Un om care dăruieşte din toată inima primeşte în schimb o bucurie de nedescris. De sfintele sărbători de iarnă, să nu uităm de cei mai trişti ca noi, să dăm din puţinul pe care îl avem şi celui sărman, luând aminte la învăţăturile despre milostenie din Sfânta Evanghelie. Astfel şi în acest an la Biserica “Întâmpinarea Domnului”  s-a dat start camaniei „Eşti cât dăruieşti” pentru a aduce mai multă bucurie şi dragoste semenilor noştri. 

Tinerii din Asociația Studenților Creștini Ortodocși s-au pregătit cu această ocazie și după Sfânta Liturghie au îndemnat enoriașii să jertfească din puținul lor. Pentru donații, tinerii au pregătit biscuiţi şi jucării, pe care le-au confecţionat cu acest prilej. Unii au jertfit timp, alții o vorbă bună, unii au venit cu un suport material, încât vorba cunoscută: Dar din dar se face rai a prins viață. Mulțumim tuturor celor care s-au implicat în această zi, amintind că ,,binele făcut la nevoie, ți-l răsplătește înzecit Dumnezeu când nici nu te gândești’’.

Iar în după-amiaza zilei câțiva tineri din ASCO, cu binecuvîntarea părintelui Octavian Moșin, președintele asociației, au hotărât să petreacă timpul liber, vizitîndu-l pe Ghenadie Zolotco din satul Onițcani, r-nul Criuleni.

Cu ceva vreme în urmă, Ghenadie se bucura şi el de lumea înconjurătoare, însă viața l-a lovit crunt cu o boală destul de gravă numită scleroză multiplă, care în prezent abia de îi permite să se ridice din pat. Pentru el fiecare zi este o luptă, iar nădejdea și ajutorul lui Dumnezeu îl ajută să treacă cu ușurință prin acest chin. 

Am fost creaţi pentru a face fapte bune, prin mijlocirea cărora, în această viaţă scurtă sâ dobândim viaţă veşnică, spre care suntem chemaţi cu toţii, prin harul lui Dumnezeu. Anume de atât ar fi bine, ca fiecare dintre noi să găsim timp pentru a aduce un cuvânt bun, un mic ajutor, un zâmbet, o îmbrățișare pentru semenii noștri.

Dar din dar se face Rai....


Articole Asemănătoare
322

Doar împreună putem finisa biserica din Dumbrava!

De 10 ani se construieşte biserica “Sf. Petru Movilă” din Dumbrava. Intrăm în primăvară şi vrem să repornim lucrările la biserica de vară. Sunt atâtea de făcut! Ne mai presează şi datoriile din anii trecuţi! Tot ce s-a reuşit până în prezent este doar meritul oamenilor cu suflet mare, care au răspuns îndemnului nostru. La […]

Articole postate de același autor
744

„Cine spune că nu are timp să se roage, eu îi spun: Mincinosule!”

Câtă importanță trebuie să aibă timpul fizic pentru noi, pentru a ne face datoria pe timpul vieții? Păi, zice Domnul: „Răscumpărați timpul!”, că vremurile sunt rele. Timpul este locul mântuirii noastre. Și este extrem de important cum îl folosim. Noi timp avem, atât cât avem. Dar cum îl folosim? Astăzi, când îl rugam pe Părintele […]