Actualitate

Dacă-ți oferă cineva ceva, primește!

2317

Bătrânul Ieronim spunea: „Dacă-ți oferă cineva ceva, primește, ca să nu oprești harul lui Dumnezeu să se coboare peste cele ce dă, iar tu, în felul acesta vei arăta că ești smerit. Dacă n-ai deja ceea ce ai primit, păstrează. Dacă ai deja, dă-le celui ce n-are”.

 

(IPS Andrei Andreicuț, Mai putem trăi frumos? Pledoarie pentru o viață morală curată, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2004, p. 64)


Articole postate de același autor
1454

Cum să petrecem Postul Mare?

Suntem în prima săptămână din Postul cel Mare, despre care tot mai mulţi ştiu, dar prea puţini îl primesc ca ceva profund, ca un bun prilej de a ajunge la noi dimensiuni şi trăiri lăuntrice. Pentru unii a devenit o obișnuință să fie în rând cu lumea, care zice că-i bine să posteşti. Pentru alţii […]