Actualitate

Copiii învață de la mamă să-l cunoască pe Dumnezeu

970
 

Mama, cea mai iubită persoană pentru copil, izvor de afecțiune și tandrețe, stă rugându-se înaintea icoanei lui Hristos. Copilul privește când la mamă, când la icoană, și nu are nevoie de mari explicații despre ceea ce se întâmplă în fața lui. Aceasta este prima lecție tăcută a cunoașterii de Dumnezeu. Aceasta este prima și cea mai importantă lecție a evlaviei. Asemenea lecții puteți și trebuie întotdeauna să dați copiilor voștri.

Nu există pentru mamă sarcină mai mare și lucrare mai sfântă, pentru care va da răspuns în fața lui Dumnezeu, decât educația copiilor. Lui Dumnezeu Îi veți spune cauza, dacă ați neglijat această lucrare. Și de acum vor începe necazurile voastre și veți vărsa lacrimi amare și veți suspina văzând pe copiii voștri ce fac.

Așadar, „luați seama să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici” (Matei 18, 10). Să aveți grijă de copiii voștri, să fiți pentru aceștia un exemplu al unei autentice vieți creștinești și binecuvântarea Domnului va fi peste voi și peste copiii voștri, în vecii vecilor.

Sfântul Ierarh Luca, arhiepiescopul Crimeii

Traducere și adaptare: Elisei Roncea

doxologia


Articole Asemănătoare
155

Mamelor, trimiteți binecuvântarea voastră asupra copiilor!

Oh, binecuvântare de mamă! Binecuvântarea care iese din străfundurile inimii mamei, adăpată de harul lui lui Dumnezeu, este o putere creatoare în viața copiilor ei. Binecuvântarea mamei ne este necesară pentru reușita în lucrările noastre și pentru dobândirea fericirii în viață. De aceea, mulți se grăbesc, vin chiar din străinătate, fără să ia seama la […]

Articole postate de același autor
8818

Copiii sirieni visează să moară, să ajungă în rai și să nu mai sufere. Raportul Salvați Copiii

Într-un raport al Organizației ,,Salvați Copiii”, denumit ,,Răni invizibile” sunt prezentate ororile anilor de de război din Siria. Conform acestui raport, în Siria trăiesc 5,8 milioane de copii dintre care 3 milioane în zonele afectate de bombardamente. Acești micuți trăiesc sub limita subzistenței, într-o sărăcie cruntă, fără mâncare sau medicamente, într-o societate dominată de violență. […]