Actualitate

Comemorarea Marii Uniri la liceele ”Onisifor Ghibu” din capitală și ”Alexandru cel Bun” din or. Sângera

1568

În data de 1 decembrie, dl Igor Bercu și pr. Octavian Moșin, membri ai Departamentului Istoria Românilor, Universală și Arheologie din cadrul Facultății de Istorie și Filosofie, USM, au participat la activitățile prilejuite de comemorarea Marii Uniri desfășurate în liceele ”Onisifor Ghibu” din capitală și ”Alexandru cel Bun” din or. Sângera.

Cadrele didactice și elevii au evocat personalități și evenimente legate de actul Unirii din 1918.

Profesorii de la USM au încurajat implicarea tinerilor în cunoașterea istoriei și identității noastre, precum și elogierea vrednicilor înaintași ai neamului.

Totodată, 25 de profesori din aceste instiuții au primit diplomele de participare la cursurile de formare continuă, organizate de către Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, România, care au fost transmise prin cadrele didactice de la USM.


Articole postate de același autor
1507

Ziua pomenirii Sfintei Fericitei Matrona, dar și a tuturor celor din veac adormiți la Catedrala episcopală din Soroca

Luni, 2 mai 2022, ziua pomenirii Sfintei Fericitei Matrona, dar și a tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala arhierească din orașul Soroca. Sfânta Matrona s-a născut în anul 1881, în satul Sebino din ţinutul rusesc Tula. Deși a venit pe lume fără darul vederii […]