Actualitate

Cercetătorul Emil Dragnev: ”Programul iconografic este o carte în culori, care are început, conținut și ne îndreaptă spre veșnicie”

2328

”Particularități ale programului iconografic din bisericile ortodoxe” a fost tema serii duhovnicești din data de 1 noiembrie, care s-a desfășurat la capela USM.

Drept invitat a fost conf. univ. dr. Emil Dragnev, un profun cercetător specializat în bizantinologie și artă creștină.

Domnul profesor a prezentat cu lux de amănunte programul iconografic încetățenit în sfintele locașe și așezăminte din lumea ortodoxă, venind cu explicații simbolice și canonice.

Dl Dragnev s-a referit la cele mai vechi programe iconografice, arătând cum a evoluat cultul, dar și arta creștină.

Au fost aduse drept exemplu mai multe locașe sfinte din lume, venindu-se cu diverse particularități în aranjarea chipurilor și a scenelor sacre.

În concluzie, profesorul E. Dragnev s-a referit la importanța cultului icoanelor în tradiția ortodoxă și la necesitatea venerării acestora.

Pr. Octavian Moșin


Articole Asemănătoare
2491

Seri duhovnicești: Arhimandrit Augustin (Zaboroșciuc) – „Despre adevăratele valori”

„Despre adevăratele valori”, este tema conferinței zilei de miercuri, 4 octombrie 2017, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul acestei seri este Arhim. Augustin (Zaboroșciuc), nevoitor ai mănăstirii Curchi şi un bun prieten al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din Moldova. Sunt invitaţi toţi doritorii!

Articole postate de același autor
13741

Mă, ori vrei, ori nu vrei, Dumnezeu e cu tine!

Un cuvânt interesant pe care mi l-a zis Părintele Arsenie şi pe care poate că ar fi bine să-l zic, pentru că sfaturile Sfinţilor se adresează tuturor oamenilor, iar Părintele e un Sfânt! Eu îl consider Sfânt! Zice către mine: – Mă, ori vrei, ori nu vrei, Dumnezeu e cu tine! Şi au trecut foarte […]