Actualitate

Cel mai bun medicament… iubirea

6160

Un medic creştin mărturisea unui coleg al său la sfârşitul carierei sale : „Timp de 30 de ani am scris pacienţilor mai multe reţete, dar sunt convins că pentru toate suferinţele omeneşti cel mai bun medicament este iubirea.”

„Dar dacă nu ajută?” – întrebă prietenul. ” Dublează doza, răspunse medicul, şi până la urmă va ajuta.”

Pr. Alexandru Iamandii

Extras din 153: Veniți de prânziți, Editura Cu drag, Chişinău 2012, p.115


Articole Asemănătoare
608

Invidia distruge orice bucurie:

Un om a nimerit în rai. Peste tot îl întâmpinau oameni veseli, prietenoşi şi fericiţi. După un timp el l-a rugat pe un înger: – Aş putea să văd şi cum e în iad? Doar o clipă! – Bine, să mergem. Au ajuns în iad. Srpre suprinderea omului, peisajul, ocupaţiile oamenilor, mai toate erau la […]

Articole postate de același autor
303

Cine se ia de discotecă, de discotecă se are!

Îmi doresc foarte mult un prieten. Mai precis, pe viitorul meu soţ. Pe de o parte, sunt conştientă că Dumnezeu ştie inima mea, dar pe de altă parte, nu mai am răbdare. Să încep să caut eu?… Ştiţi de ce mă bucură pe mine întâlnirile acestea? Mai ales pentru că zâmbiţi… Ştiţi de ce îmi […]