Actualitate

Ce facem cu lumânarea de la Înviere ?

669

În noaptea de Sfintele Paşti credincioşii vin la biserică, participă la slujbă şi iau lumină. Lumânarea Pascală este simbolul Învierii, al biruinţei vieţii asupra morţii. ”Această lumânare arată că noi avem legătură cu Hristos cel Înviat.

Plecăm cu lumânarea aprinsă acasă și ținem această lumânare de la Înviere pentru că este cea care ne-a adus cea mai Sfântă Lumină și o aprindem în vreme de primejdie”. După slujba de Înviere, fiecare credincios se întoarce acasă aducând Lumina Pascală celor dragi. Lumânarea este pastrată cu sfinţenie tot anul.

Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

 


Articole Asemănătoare
327

Micul orfan

  E ziua învierii, azi clopotele trag Bătrânii stau pe prispe, iar unii stau în prag, Cei tineri şi copii, ieşind gătiţi la drum Se duc ca să ciocnească la cimitir acum. Mireasma cea de Taină a Sfintei sărbători Se simte din tămâie, din iarbă şi din flori, Livezile se-mbracă într-un frumos veşmânt. Şi toate […]

Articole postate de același autor
366

Seri duhovnicești: invitat Ion Xenofontov, doctor în istorie

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00. În ziua de miercuri, 23 martie, ora 19.00, la întâlnirea cu tinerii este așteptat […]