Actualitate

Adresare sinodală către clerul și credincioșii Bisericii Ortodoxe din Moldova

30

Urmare consultărilor ierarhilor Bisericii Ortodoxe din Moldova cu membrii Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică din 16 martie 2020, ținând cont de situația critică legată de răspândirea noului coronavirus COVID-19, Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova binecuvintează:

  • În duminicile a III-a și a IV-a a Sfântului și Marelui Post, Sfânta Liturghie se va săvârși în curtea bisericii, improvizându-se în acest sens altar în aer liber.
  • Sfintele locașuri de închinare rămân deschise pentru acces la rugăciune.
  • În contextul celor binecuvântate, îndemnăm slujitorii și enoriașii să manifeste înțelegere, fiind solidari în rugăciune și sprijin pentru aproapele!
  • Pentru perioada ulterioară vom reveni cu recomandări suplimentare.

Cancelaria Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova


Articole postate de același autor
2558

Elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din mun. Soroca căutători ai Dragostei

Episcopul Ioan al Sorocii, fiind însoțit de către protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, s-a întâlnit vineri 30 martie cu elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din municipiul Soroca. Cei mai talentați învățăcei ai școlii au prezentat o deosebită activitate cu tematică religioasă. La evenimentul propus au participat distinși oaspeți din România: elevi și profesori ai Liceului Pedagogic „Spiru […]