Actualitate

Acord de colaborare între Direcția Generală Asistență Medicală și Socială și Biserica USM

2165

La 17 decembrie 2021, Direcția Generală Asistență Medicală și Socială a încheiat acordul de parteneriat cu Biserica Universității de Stat din Moldova cu Hramul “Întâmpinarea Domnului”.

Parteneriatul are ca scop fortificarea sănătății populației, îmbunătățirea calității vieții persoanelor/familiilor din municipiul Chișinău prin asigurarea asistenței sociale.

Obiectivele prezentului acord sunt de:

- Acordare a ajutoarelor materiale persoanelor aflate în dificultate;
- Oferirea produselor alimentare cetățenilor din păturile social-vulnerabile;
- Consilierea moral-spirituală a persoanelor aflate în situație de risc;
- Organizarea unor activități comune la marile sărbători creștine;
- Organizarea pelerinajelor pentru persoanele/familiile din municipiul Chișinău aflate în dificultate;
- Identificarea unui grup țintă de beneficiari țintuiți la pat și susținerea periodică a acestora.

Acordul a fost semnat între directorul direcției dl Boris Gîlca și preotul Octavian Moșin.

În cadrul discuțiilor s-a convenit asupra elaborării unui plan de acțiuni, începând cu luna ianuarie 2022.

Printre primii pași, urmează identificarea unui spațiu pentru o garderobă socială și repartizarea unor pachete sociale pentru 150 de beneficiari către Nașterea Domnului.


Articole postate de același autor
5621

Fiecare ceartă are ca scop final înţelegerea mai profundă a celuilalt

Ține minte aici că, în certurile voastre, nu este unul dintre voi întotdeauna Sfântul Gheorghe, iar celălalt întotdeauna balaurul. „Răbdarea” este o altă opţiune. Fără ea puteţi dărâma atât cât să aveţi nevoie de săptămâni întregi pentru a reconstrui. „Iertarea”, „Harul”, „Iubirea de adevăr” şi „Dragostea” sunt alte arme pe care trebuie să le cunoaşteţi foarte […]