Actualitate

A doua zi de Paști a fost celebrată prin slujire arhierească la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

4644

În cea de a doua zi a prăznuirii Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, numeroși credincioși și-au îndreptat pașii spre Catedrala Mitropolitană din Chișinău, pentru a împărtăși marea bucurie a Învierii Mântuitorului cu Episcopul de Orhei, precum și cu slujitorii sfântului lăcaș.

Într-o atmosferă și o bucurie pe măsura Sărbătorii, având binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, slujitorii și enoriașii, au vestit Vestea cea Mare, că HRISTOS A ÎNVIAT!, mulțumind într-un cuget Domnului că și-a învrednicit turma de a petrece în pace și liniște marea și atât de dorita sărbătoare.

Spre finalul întâlnirii pascale, Ierarhul Orheiului i-a felicitat pe toți cei prezenți cu prilejul Sfintelor Paști, apreciind prezența numărului impresionant de credincioși care, în pofida oboselii fizice au participat la slujba de noapte a Învierii.

Răspunsurile liturgice au fost date de cele două coruri ale Catedralei: corul mare (mixt) și corul de copii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
118

Canonul Sfântului Andrei Criteanul, în cea de-a treia zi din prima săptămână a Postului Mare, la Catedrala mitropolitană din Chișinău

Din nou și din nou, binecredincioșii enoriași ai Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău au îngenunchiat în profundă smerenie la citirea Canonului Sfântului Andrei Criteanul. Ca și în zilele precedente, slujba a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir și preoții sfântului locaș. Canonul Sfântului Andrei nu e „mare” atât prin întindere, ci îndeosebi prin […]

Articole postate de același autor
632

Banalii pufuleţii, otravă pentru sănătatea copiilor

Deşi reprezintă una dintre gustările preferate ale copiilor, pufuleţii sunt un adevărat pericol pentru sănătate. Medicii nutriţionişti nu recomandă acest produs copiilor mici, din cauza conţinutului foarte mare de sare şi a aditivilor. Pe cât de banală pare gustarea expandată, pe atât de periculoasă este pentru cei mici, iar părinţii ignoră avertizările speciliştilor, considerând că […]