Actualitate

Peste 500 de persoane au primit Taina Sfântului Botez în Tanzania

2778

Peste 520 de persoane au primit marţi Taina Sfântului Botez în Tanzania, slujba fiind oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Dimitrios, Mitropolit de Irinopolis.

Evenimentul a avut loc în biserica Sfântul Gheorghe din Kimamba, locaş de cult ridicat în anul 1952.

Înainte de botez, persoanele au fost catehizate pentru a conştientiza importanţa tainei şi misiunea de creştin.

Toţi cei botezaţi au primit Sfânta Euharistie, iar unii dintre ei au primit şi Taina Sfintei Cununii.

sursa basilica.ro


Articole postate de același autor
61

Lumea, trupul şi diavolul ne înşală şi ne aruncă în uitare!

Amintirea morţii subţiază conştiinţa, luminează mintea, arată calea mai curată. Să nu pierdem nici un minut, căci vom cere o clipă din timpul nostru pierdut şi nu ni se va da. De aceea, în fiecare minut să facem neguţătorie bună. De suflet, care este veşnic şi nemuritor, trebuie să avem mare grijă, ca să nu-l […]