Actualitate

Vine Anul Nou. Nu uitați să aruncați gunoiul din casă, din cap și din viață

52

Zilele sunt suma emoțiilor pe care le-am trăit, emoțiile sunt suma tuturor amintirilor pe care le-am avut, amintirile sunt suma oamenilor pe care i-am întâlnit. Se întâmplă să întâlnim oameni buni și să avem amintiri cu emoții frumoase. Se întâmplă să dăm de oameni care ne rănesc și atunci amintirile vor trece în motive de suferință. Dar vine o zi când trebuie să alegi cum să trăiești mai departe: cu gândul la oameni și sentimente goale sau iubind un om drag din prezent. De ce să nu fie acum acea zi?

Ziua în care să reușești să îți aduci aminte de tine. Ziua în care să lași deoparte gânduri și momente care te rănesc, care te fac să suferi. Ziua în care să înțelegi că nimic nu contează mai mult decât prezentul. Uneori tot ce trebuie să faci e să îți înveți lecțiile și să mergi mai departe. Nu, nu să uiți, pentru că nu ai cum să uiți. Nu, nu să începi de la zero, pentru că nu ai cum să lași în urmă tot ce te-a făcut să fii omul de acum. Pur și simplu continui altfel.

Depășești clipe care au însemnat ceva, dar care nu mai contează. Depășești oameni care te-au iubit sau care te-au rănit, dar care nu mai sunt în viața ta. Golești tot sufletul, toată mintea de nimicuri. Scoți din viață ceea ce te împiedică să fii tu. Trăiești fericirea. Iubești fericit. Iubești omul din prezent. Faci curățenie prin dulapurile inimii. Arunci tot ce îți provoacă regrete, durere, ură. Apoi pășești într-o altă lume, cu o altă TU.


Articole Asemănătoare
343

Prin iertare spre mântuire

Dacă cineva ne-ar da o palmă, am fi în stare să-i întoarcem şi celălalt obraz? Dacă cineva ne-ar blestema, l-am binecu­vânta după aceea? Dacă un prieten ne-ar trăda, l-am ierta? Sunt foarte multe între­bări la care ne e greu sa găsim un răspuns. Iată ce ne spune Sfântul Ioan Gură de Aur: „Gândiţi-vă la toate […]

Articole postate de același autor
613

Smerenia o căpătăm mulţumind lui Dumnezeu pentru ce suntem

Mândria este o patimă care este şi începutul şi sfârşitul răutăţii. Mândria este cea mai subtilă dintre patimi, cea mai greu de priceput. Cea mai uşor de confundat. În primul rând aş vrea să nu începeţi cu ea. Până ajungem noi să scăpăm de mândrie, eu zic să scăpăm de clevetire, de judecarea aproapelui, de […]