Actualitate

Drumul pocăinței, ziua I-îi: Hristos vrea să ne fie bunul însoțitor al vieții

51

Abia am ieșit din sărbătorile legate de Nașterea și Botezul Domnului și intrăm într-o nouă perioadă a anului bisericesc, cea a Triodului, care durează de la Duminica Vameșului și a Fariseului până în Sâmbăta Paștilor.

Este un drum al pocăinței, pe care Îl simțim pe Hristos mai aproape de noi, venind în întâmpinarea noastră, ridicându-ne din neputințe și ajutându-ne să revenim la normalitate.

În această perioadă vom încerca să-L descoperim pe Hristos ca Marele Arhiereu, Cel Care Se aduce pe Sine jertfă, arătându-ne că aceasta este dragostea divină – dragostea jertfitoare, plină de dăruire.

Îndemnul Mântuitorului este de a-L urma, de a ne deschide ușile sufletului către El, de a-I face loc în viața noastră și de a ne raporta la El în toate.

Hristos vrea să ne fie bunul însoțitor al vieții.

Astăzi, în Duminica Vameșului și a Fariseului, ne testăm smerenia, descoperim mândria din noi în diferite chipuri și manifestări ale vieții cotidiene. Începem să deslușim ce ne împiedică să fim cu adevărat ai Lui, ne întristăm că rămânem legați de cele pământești, că nu căutăm cele lăuntrice, că nu auzim glasul Domnului, că stările păcătoase ne trag tot mai mult în jos și că ne-am împotmolit atât de mult, încât nu mai avem timp să ne îngrijim de suflețel.

Iată, a venit vremea potrivită să ne oprim puțin, să respirăm un alt aer, să ne limpezim și să zicem:„Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului!”

Pr. Octavian Moșin


Articole postate de același autor
1653

Un grup de pompieri decorați la palatul mitropolitan

În ziua pomenirii Sf. Irh. Spiridon, la palatul mitropolitan au fost invitați reprezentanți ai Direcţiei Regionale Coordonare şi Dirijare a Intervenţiei a IGSU al MAI. ÎPS Mitropolit Vladimir a mulțumit angajaților direcției pentru truda depusă întru salvarea vieților umane, precum și a bunurilor mistuite de foc. Pentru curaj, dăruire și pentru colaborarea instituției cu Biserica, […]