Actualitate

Restaurarea Sfântului Mormânt al lui Iisus va fi finanțată de regele Abdullah al II-lea al Iordaniei

3707
 

Regele Abdullah al II-lea al Iordaniei va finanța restaurarea Sfantului Mormânt al lui Iisus, din Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, conform unei informatii de ultima ora a Radio Vatican.

Episcopul William Shomali, Vicar Patriarhal latin al Ierusalimului, a salutat călduros decizia Regelui Abdullah:

"Aceasta este o veste excelenta, o veste cu un caracter al unei simbolistici aparte, intrucat Sfântul Mormânt este locul cel mai sfant al creștinilor de toate confesiunile. Această decizie a aratat amabilitatea regelui față de creștini și preocuparea constantă pentru conservarea moștenirii Creștinismului".

Curtea Regala a Iordaniei a informat Patriarhia Ierusalimului, printr-o scrisoare adresată Preafericitului Părinte Teofil III, in aceste zile.

La rîndul său, Patriarhul ortodox a lăudat generozitatea regelui Abdullah, amintind faptul că Majestatea Sa rămâne garant credincios și custode al Sfintelor Locuri Crestine si Musulmane din Ierusalim.

Patriarhia Ortodoxă a Ierusalimului și Custodia Latină a Țarii Sfinte au anunțat ca lucrările de restaurare a Mormantului Sfant al lui Hristos vor începe în curând, după sarbatorirea Paștelui ortodox.

sursa http://lonews.ro/


Articole postate de același autor
6599

Fără smerenie toate lucrările noastre sunt zadarnice

Prin smerenie, chiar dacă nu ai fapte, multe păcate ți se iartă. Iar faptele fără de smerenie nu-ți sunt de niciun folos; dimpotrivă, multe rele ne gătesc nouă faptele fără de smerenie. Așadar, prin smerenie arată-ți fărădelegile tale, precum am spus. Precum este sarea în orice bucate, tot așa este smerenia în orice virtute, și poate să […]