Unul dintre părinţii ruşi, un mare psiholog de altfel, spunea că nu e obligatoriu să iai cu tine copilul la biserică în fiecare zi. Copiii trebuie duşi la Biserică zâmbind!

Unul dintre părinţii ruşi, un mare psiholog de altfel, spunea că nu e obligatoriu să iai cu tine copilul la biserică în fiecare zi. Copiii trebuie duşi la Biserică zâmbind!

Nu toţi oamenii de credinţă. Eu cunosc oameni cu credinţă, care sunt foarte fericiţi şi n-au nicio suferinţă. Nu i-a durut măseaua în viaţa lor! M-am dus odată la un moş în Maramureş. Stătea în faţa porţii, aşa, foarte melancolic, şi am zis: Uite, măi, săracul, ce suferă! „Moşule, ce faci aici?” „Ia, şi eu […]

Femeia a fost şi trebuie să rămână o fiinţă dumnezeiască, cu aceleaşi drepturi morale şi fizice în familie, la serviciu şi în societate. În Biserică, femeia are rolul său deosebit, nu doar în calitate de membru al corului bisericesc sau vânzătoarea lumânărilor, ci şi ca mamă, soţie, bunică, care, în rând cu bărbatul, are menirea […]