Unul dintre părinţii ruşi, un mare psiholog de altfel, spunea că nu e obligatoriu să iai cu tine copilul la biserică în fiecare zi. Copiii trebuie duşi la Biserică zâmbind!

Unul dintre părinţii ruşi, un mare psiholog de altfel, spunea că nu e obligatoriu să iai cu tine copilul la biserică în fiecare zi. Copiii trebuie duşi la Biserică zâmbind!

De oriunde aș pleca gândul despre Duminica Praznicului acestuia ajung la aceeași concluzie. Iisus Hristos este Om frumos și Dumnezeu frumos. Din satul Betania, unde scoate în lumina vieții pe prietenul său Lazăr, Mântuitorul urcă la Ierusalim. E dimineață și răcoarea încă apără de toropeală și nebunia căldurii cetatea lui David. În coastă rămâne Muntele […]

Absolvenții din acest an ai Academiei de Teologie Ortodoxe din Moldova au participat joi, 14 iunie, la cursul festiv, când și-au luat rămas-bun de la profesori și de la cei care i-au îndrumat în pregătirea teologică și duhovnicească. Cursul festiv a fost precedat de Sfânta Liturghie oficiată în capela studențească, în prezența absolvenților, a părinților […]