Actualitate

Pentru cei care au locul „lor” în biserică

442

Mulţi dintre acei care merg la una şi aceeaşi biserică nu se ştie de ce socotesc că au la biserică locul "lor", cu adevărat cumpărat. Şi gândiţi-vă numai ce faceţi dacă veniţi şi locul este deja ocupat de altcineva, care a venit mai devreme decât voi la biserică.

Nădăjduiţi, oare, că dacă îl jigniţi sau îl ofensaţi pe acel om prin faptul că îl goniţi din locul „vostru”, chipurile, iar apoi în acest loc vă loviţi fruntea în rugăciune de podeaua de piatră, vreun oftat din rugăciunea voastră va ajunge la Domnul?

Arhimandrit Ioan Krestiankin, Pregătirea pentru spovedanie, Editura: Egumeniţa, 2013, p.67


Articole Asemănătoare
217

Nu mergem la biserică pentru preot, ci pentru Dumnezeu!

Acum câteva zile o doamnă făcea o afirmație măgulitoare la adresa mea, de genul că „ar veni la biserica unde slujesc, dar din păcate nu poate ajunge..”, și altele ca acestea. Atunci un domn i-a răspuns frumos într-un comentariu: „Nu mergem la biserică PENTRU PREOT, CI PENTRU DUMNEZEU”! Și avea dreptate. Creștinul neînduhovnicit are nevoie […]

Articole postate de același autor
1930

La Reședința Mitropolitană din Chișinău a avut loc Conferința Științifică Națională „Protoiereul Mihail Ceachir un cărturar al Bisericii din Basarabia”

La 10 septembrie 2018, în Sala Sinodală din incinta Reședinței Mitropolitane, a avut loc Conferința Științifică Națională „Protoiereul Mihail Ceachir un cărturar al Bisericii din Basarabia”. Conferința este dedicată celei de-a 80-a aniversări din data trecereii la Domnul a protoiereului Mihail Ceachir (1861–1938). În dimineața zilei, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat o Panihidă la mormântul […]