Actualitate

O minune a Maicii Domnului

5776

În urmă cu câțiva ani, pe când lucram la Centrala de la Cernavoda, am trăit cu toții o experiență deosebită. Iată, colegul Stelian se căsătorise și adoptase fetița soției lui din prima căsătorie. Fetița era în clasa a treia când începe povestea noastră. Împreună cu alți copii s-a urcat într-o remorcă să mănânce struguri.

Tractoristul a sosit și a pornit tractorul fără să-i lase să coboare pe copii, din răutate, ca să le dea o lecție, cine știe? Unii au apucat să sară, dar fetița lui Stelian nu a avut acest noroc, remorca a prins-o și una din roți i-a trecut peste bazin. A fost dusă la spitalul din Medgidia unde, în urma investigațiilor, i s-a constatat ruptură de bazin în mai multe locuri și deplasarea tuturor organelor interne în sensul în care o traversase roata.

Jumătate nebun de durere, Stelian a venit la servici să-și ia zile libere și, întâlnindu-ne pe hol, m-a luat de mână și a tipat la mine “Maria, îmi moare fata!”. Nu știu de unde mi-a venit, dar i-am spus “Vorbești prostii, copilul este bine”, desi afalsem și eu despre cât de disperată era situația…Mi-am luat și eu o zi liberă și am mers acasă, am aprins tămâie, m-am așezat în genunchi și m-am rugat plângând ore în șir pentru acea fărâmă de om. La un moment dat am ridicat ochii și am văzut un pat de spital, o lumină mare așezată pe pat și la căpătâiul ei o forma omenească de o frumusețe care mi-a tăiat suflarea.

Era Măicuța (uite, și acum, caând scriu, am iîceput sa plâng de fericire) și mâinile ei erau deasupra luminii de pe pat de parcă o binecuvânta. M-am uitat pe fereastră și am văzut că soarele aproape răsărea și atunci am realizat că e dimineață și trebuie să plec la muncă. La servici, Stelian a apărut după prânz, a venit la mine și m-a intrebat “ce-ai făcut?”, “m-am rugat”,i-am răspuns. Am aflat atunci toți că de dimineață fata lui și-a scos perfuzia și a plecat să vorbească la camera de gardă pentru că-i era foame. Au luat-o și i-au repetat toate analizele. Prin puterea Sfintei Fecioare toate organele se așezaserăa la locul cunoscut și ruptura de bazin nu a mai apărut la nici o radiografie. Am mers apoi împreună cu Stelian la preotul meu duhovnic și de atunci viața lui s-a schimbat.

sursa parohiasfintiiarhangheliocnadej.blogspot.com/


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
8

Ce trebuie să facă soţii ca să aibă copii buni şi sănătoşi?

Părinţii, dacă doresc să aibă copii buni, înţelepţi şi sănătoşi, trebuie ca ei să fie mai întâi buni, credincioşi, ascultători de Biserică şi plini de frica lui Dumnezeu. Căci copiii sunt de fapt „copii” ale părinţilor lor. Ce văd şi ce aud în casă de la părinţi, aceea fac. Educaţia copiilor începe chiar din ziua […]

Articole postate de același autor
6547

Când te crede Dumnezeu?

Un om, avea urâtul obicei să critice mâncarea pe care i-o punea în faţă soţia lui, la fiecare masă. Apoi, îşi împreuna mâinile cu umilinţă şi cu pietate se ruga pentru mâncare, mulţumea şi cerea binecuvântare . Într-o zi dupa obişnuita combinaţie nemulţumire-mulţumire pentru mâncare, fiica lui îl întrebă… -Tati…Dumnezeu ne aude când ne rugăm? […]