Actualitate

Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni

313

Cum poţi scăpa de complexul de inferioritate?

- Complexul de inferioritate este o formă a mândriei. Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni. Căci, dacă dorim laudă de la oameni, nu vom fi în stare nici măcar să credem în Domnul. Dar dacă în tot ce facem, în toată viaţa noastră, căutăm să împlinim poruncile Lui, atunci, încetul cu încetul, prin pocăinţă vom face din poruncile Lui legea vieţii noastre. Şi atunci când raportarea noastră la Dumnezeu este dreaptă, nu ne mai pasă ce impresie facem celorlalţi.

Merinde pentru monahi - Arhim. Zaharia Zaharou, Editura Nicodim Caligraful Mănăstirea Putna, 2012, p.60


Articole Asemănătoare
124

Nu avem alt ajutor, nu avem altă nădejde, decât numai pe tine, Stăpână!

Toţi cei ce trăiesc pe pământ au o Maică iubitoare, plină de lumină, atotputernică. Ea este zid nebiruit, nădejdea celor deznădăjduiţi, ea este bucuria tuturor celor necăjiţi. Şi, când suferiţi, când sunteţi chinuiţi, când vă este cu adevărat greu să trăiţi, când vă aflaţi în pragul pieirii, când vă pierdeţi nădejdea şi cădeţi în deznădejde, […]

Articole postate de același autor
135

Scrisoare către o fată „care nu mai poate”

Vrei să cedezi? Vrei să-ţi… “începi viaţa”? Să fii a lui, să vadă că-l iubeşti cu adevărat? Dragostea lui te presează delicat… Nu-ţi cere nimic, dar… paradoxal, asta te face să simţi că… plesneşti! Tocmai generozitatea lui stârneşte şi aţâţă generozitatea ta… Tăcerea lui te face să vorbeşti într-una; şi vorbind, te goleşti, încet-încet, de […]