Actualitate

Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni

318

Cum poţi scăpa de complexul de inferioritate?

- Complexul de inferioritate este o formă a mândriei. Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni. Căci, dacă dorim laudă de la oameni, nu vom fi în stare nici măcar să credem în Domnul. Dar dacă în tot ce facem, în toată viaţa noastră, căutăm să împlinim poruncile Lui, atunci, încetul cu încetul, prin pocăinţă vom face din poruncile Lui legea vieţii noastre. Şi atunci când raportarea noastră la Dumnezeu este dreaptă, nu ne mai pasă ce impresie facem celorlalţi.

Merinde pentru monahi - Arhim. Zaharia Zaharou, Editura Nicodim Caligraful Mănăstirea Putna, 2012, p.60


Articole Asemănătoare
281

Noi înşine ne scurtăm timpul vieţii

Unii spun că viaţa noastră este destul de scurtă. Credem, însă, că noi înşine ne scurtăm timpul vieţii prin lipsa de măsură, prin reaua întrebuinţare a lucrurilor şi prin pervertirea obiceiurilor. Dacă ne folosim viaţa cu respect, cu socotinţă şi cumpătare, atunci aceasta este cu siguranţă destul de lungă. Omul, în general, nu apreciază timpul, […]

Articole postate de același autor
93

Cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi?

Părinte, spuneați să nu fugim de planul lui Dumnezeu. Dar cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi? E un cântec folk pe care-l cântă, cred, Poesis și care spune că doar dacă ești orb vezi lumea bine. Încercați să nu credeți că totul se face grafic, ca să identificăm planul lui Dumnezeu dreapta […]