Actualitate

Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni

299

Cum poţi scăpa de complexul de inferioritate?

- Complexul de inferioritate este o formă a mândriei. Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni. Căci, dacă dorim laudă de la oameni, nu vom fi în stare nici măcar să credem în Domnul. Dar dacă în tot ce facem, în toată viaţa noastră, căutăm să împlinim poruncile Lui, atunci, încetul cu încetul, prin pocăinţă vom face din poruncile Lui legea vieţii noastre. Şi atunci când raportarea noastră la Dumnezeu este dreaptă, nu ne mai pasă ce impresie facem celorlalţi.

Merinde pentru monahi - Arhim. Zaharia Zaharou, Editura Nicodim Caligraful Mănăstirea Putna, 2012, p.60


Articole Asemănătoare
226

Dumnezeu, când ne iubeşte, ne pune la încercare

  – Unora parca le sunt date numai suferinte, toata viata… – Trebuie sa intelegi ca e ca un joc intre tine si Dumnezeu. In suferinta se ascunde, de fapt, dragostea lui Dumnezeu fata de tine. Si atunci incepi sa gasesti un rost fiecarei suferinte. Fara Dumnezeu, totul sfarseste intr-un mare absurd. Si cea mai […]

Articole postate de același autor
11915

Ștefan Gațcan: „Nu există un remediu mai bun de redresare a sănătății femeii decât nașterea!”

Sănătatea femeii este un subiect spre care specialiștii insistă tot mai mult, mai ales că rata dezvoltării de cancere crește considerabil, de la an la an. Ștefan Gațcan, specialistul principal în ginecologie și obstetrică din țară, a vorbit, în cadrul unui workshop organizat de proiectul „Sănătate, Educație, Familie”, despre cele mai importante probleme de sănătate pe care […]