Actualitate

Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni

309

Cum poţi scăpa de complexul de inferioritate?

- Complexul de inferioritate este o formă a mândriei. Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni. Căci, dacă dorim laudă de la oameni, nu vom fi în stare nici măcar să credem în Domnul. Dar dacă în tot ce facem, în toată viaţa noastră, căutăm să împlinim poruncile Lui, atunci, încetul cu încetul, prin pocăinţă vom face din poruncile Lui legea vieţii noastre. Şi atunci când raportarea noastră la Dumnezeu este dreaptă, nu ne mai pasă ce impresie facem celorlalţi.

Merinde pentru monahi - Arhim. Zaharia Zaharou, Editura Nicodim Caligraful Mănăstirea Putna, 2012, p.60


Articole Asemănătoare
75

Cea mai ucigătoare călcare de poruncă este judecarea aproapelui

Următoarea ușă a bucuriei este să-L mănânci și să-L bei pe Domnul, adică Sfânta Împărtășanie. Pentru că nimeni nu se poate bucura dacă e mort. N-am văzut un mort bucurându-se. Sunt senini așa la față, dar nu se bucură. Sufletul lor, probabil că e viu și se bucură, dar trupul lor nu mărturisește asta pentru […]

Articole postate de același autor
66

Popas Duhovnicesc: Viaţa-i mers și dăruire

Toate pornesc de la conceptul creștin că viața este o jertfă, o dăruire și dacă nu înțelegem acest lucru, niciodată nu vom fi gata de o muncă plină de abnegație și spre binele nu doar al nostru, dar al tuturor și chiar întru slava Domnului. Mulți zic „Doamne, ajută”, apoi încumetă să mai zică că […]