Actualitate

Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea

4179

Duminica Fiului Risipitor, în care am poposit, este încercarea de a reveni din exilul păcatelor. Tatăl, deci Dumnezeu, doar în urma regretului şi al sincerei pocăinţe, ne miluieşte şi ne reprimeşte acasă.

Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea.

ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove


Articole Asemănătoare
523

Postul – un bun prilej pentru rugăciune cu osârdie şi fapte bune. Cuvântul Mitropolitului Vladimir la început de post

Preacuvioşi şi Preacucernici părinţi, iubiţi întru Hristos fraţi şi surori, să mulţumim Bunului Dumnezeu că ne-a învrednicit să ajungem şi anul acesta la poarta Sfântului şi Marelui Post. Vechimea postului este încă de la începutul lumii. De aceea, când a dat Dumnezeu cele zece porunci pe Muntele Sinai, n-a mai pus şi porunca postului, zic […]

Articole postate de același autor
2017

Evenimente dedicate Zilelor Pro Vita 2018 în cadrul Vicariatului de Orhei

„Familia tradițională creștină – Biserica de acasă și un rai în miniatură!” Conferință pentru viață în Vicariatul de Orhei „Familia creștină reprezintă locul dăruirii de sine și al rugăciunii reciproce în vederea înveșnicirii unirii soților în comuniunea sfinților!” În după-amiaza zilei de 22 martie 2018, în ziua prăznuirii Sfinților 40 de mucenici din Sevastia, cu […]