Actualitate

Lecție de bun simț a unei femei de la țară: pe un frig năprasnic, s-a descălțat pentru a nu murdări interiorul unei benzinării

5714

Într-o lume tot mai lipsită de cele mai elementare norme de civilizație, o bătrână din Republica Moldova a făcut un gest de bun simț.

La intrarea într-o benzinărie din Cahul s-a descălțat de gumarii plini de noroi pentru că a văzut că în interior era recent spălat.

„Ăsta e respect față de muncă cuiva. La câte bunicuțe nu intrăm în căsuța mică, unde dai cu capul de marginea ușii, dar totul atât de curat și pernele brodate așezate la locul lor, și covorul cela vechi frumușel pus pe jos. Pătura pusă binișor pe sobă. Săraci dar curați sufletește, oameni care știu ce înseamnă munca și respectul!”, a comentat o persoană pe Facebook.

 

Articole Asemănătoare
13428

”Of, Adame, de ce ai greșit?”

Într-un sat, un țăran și femeia sa aveau grijă de mica lor grădină. Omul se tot plângea și zicea: – Of, Adame, de ce ai greșit, că de nu ai fi greșit tu, n-ar mai fi trebuit ca astăzi noi să ne câștigăm pâinea în sudoarea frunții! Într-o zi, trecând pe lângă casa lui un […]

Articole postate de același autor
1

Să susţinem Centrul social din parohia „Sf. Nicolae”, s. Pelinia, r. Drochia!

De câteva luni a fost înfiinţată o nouă comunitate religioasă în satul Pelinia din raionul Drochia. Este a treia biserică din localitate, care va fi în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae. Ideea aparţine protoiereului Adrian Ciobanu, care este originar din sat şi care, după mai mulţi ani, a agonisit bani pentru a cumpăra 24 de ari […]