Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4471

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
4814

Domnul a murit pentru tine şi tu Îl nesocoteşti?

Puţini sunt aceia care vin la biserică. Care este, oare, cauza acestui fenomen? Prăznuim pomenirile sfinţilor şi aproape nimeni nu apare în biserică. Se pare că distanţa îi duce pe creştini la nesârguinţă; sau poate că nu distanţa, ci doar nesârguinţa îi împiedică. Fiindcă, aşa cum nimic nu-l poate împiedica pe cel care are bunăvoinţă […]

Articole postate de același autor
14160

Au venit banii, a plecat fericirea…

Nu vă comparaţi viaţa de familie cu a celor din jur. Suntem diferiţi, viaţa şi bucuriile fiecăruia dintre noi nu pot fi la fel. Cu atât mai mult nu e cazul să invidiem şi să ne facem viaţa amară doar de atât, că nouă ne lipsesc unele bunuri, pe care le au alţii. Pe cineva […]