Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4454

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
3149

Să ştim a învinge răul şi să afirmăm binele

Ca o mireasă în strai alb întâmpina sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, biserica din orașul Căușeni amplasată în preajma spitalului raional, care îl are patron spiritual chiar pe Mărturisitorul de Hristos din Tesalonic. Spunem acestea pentru că locașul sfânt este în șantier, iar chitul alb al pereților și-ar dori atingerile fine ale […]

Articole postate de același autor
4321

„Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!”

„Creștinii locuiesc pe acest pământ ca și cum ar fi într-o țară străină, ca și cum nu ar avea patrie…. Trăiesc pe pământ dar cetatea lor este în cer….” (Epistola către Diognet) Fiecare dintre noi trebuie să străbatem un drum, o cale spre cetatea din cer. Însă până să ajungem în patria cerească,  trebuie să învățăm […]