Actualitate

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători?

19755

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători, adică în toate zilele însemnate cu cruce roşie pe calendarul bisericesc?

Nu este specificat clar nicăieri în învăţătura de credinţă a Bisericii dacă e păcat sau nu. Cel puţin eu nu am găsit până acum. Dacă însă legăm lucrurile, duminica şi sărbătoarea sunt zile în care trebuie să ne îngrijim mai mult de suflet, iar de trup doar cu strictul necesar. Aşa se face că trebuie să evităm orice grijă lumească deosebita cum este şi baia. Făcând aşa nu avem îndoială că o fi sau n-o fi păcat ce am facut noi. La fel se pune problema şi pentru spălatul la cap.

Sursa parohiamacin4.org


Articole postate de același autor
28

A fost resfințită biserica „Nașterea Maicii Domnului” din s. Volovița, r. Soroca

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în dimineața zilei de 27 februarie, PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, a resfințit biserica „Nașterea Maicii Domnului” din s. Volovița, r. Soroca, după o perioadă de ample lucrări de restaurare. Alături de Episcopul vicar s-au rugat Protopopul și secretarul Vicariatului de Soroca, Prot. mitr. Nicolae Craveț, […]