Actualitate

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători?

19831

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători, adică în toate zilele însemnate cu cruce roşie pe calendarul bisericesc?

Nu este specificat clar nicăieri în învăţătura de credinţă a Bisericii dacă e păcat sau nu. Cel puţin eu nu am găsit până acum. Dacă însă legăm lucrurile, duminica şi sărbătoarea sunt zile în care trebuie să ne îngrijim mai mult de suflet, iar de trup doar cu strictul necesar. Aşa se face că trebuie să evităm orice grijă lumească deosebita cum este şi baia. Făcând aşa nu avem îndoială că o fi sau n-o fi păcat ce am facut noi. La fel se pune problema şi pentru spălatul la cap.

Sursa parohiamacin4.org


Articole postate de același autor
42

Aspecte cu privire la comemorarea personalității Mitropolitului Gurie Grosu, discutate la Reşedinţa mitropolitană

Marți, 31 ianuarie 2017, la reședința mitropolitană, Episcopii vicari: PS Părinte Ioan, Episcop de Soroca și PS Părinte Siluan, Episcop de Orhei, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, au primit în vizită pe Doamna Silvia Grossu, conf. univ. dr. la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării din cadrul USM, descendentă a dinastiei Grosu. În cadrul […]