Actualitate

Dumnezeu are putere să ne ridice, condiţia este una, noi să vrem

3

Marea minune în Biserica Ortodoxă este că rezistă prin Liturghie. Eu nu cred că există altă explicaţie, pentru că dacă ne luăm fiecare la scuturat, prea puţin rămâne din noi. Şi la Sfânta Liturghie suntem şi noi. Păcătoşi, nevrednici, netrebnici, nemernici, căzuţi.

Prăpastia în care am căzut nici nu se poate privi, aşa e de adâncă. Dar Dumnezeu are putere să ne ridice. Condiţia este una: să vrem.

Dumnezeu nu ne va judeca pentru că am căzut, ne va judeca pentru că nu ne-am ridicat. Nu ne va judeca pentru că am păcătuit, ci pentru că nu ne-am pocăit. Observaţi ce simplu stau lucrurile?

Preot Nicolae Tănase, Să nu-L răstignim iarăşi pe Hristos, Editura Agaton, Făgăraș, 2011, p. 252


Articole Asemănătoare
396

Cel mai mare medicament

Când intră Hristos în inimă, patimile se mistuie. Nu mai poţi nici să înjuri, nici să urăşti, nici să te răzbuni, nici, nici… Unde să se mai găsească urile, antipatiile, osândirile, egoismele, frământările, întristările? Stăpâneşte Hristos şi dorul fierbinte după lumina cea neînserată. Acest dor te face să simţi că moartea este numai puntea pe […]

Articole postate de același autor
2046

Inaugurarea azilului pentru bătrânii din raionul Cahul, rămaşi fără îngrijire

Bătrânii din raionul Cahul, rămaşi fără îngrijire, vor beneficia de acum încolo de un azil modern. Instituţia a fost inaugurată pe data de 29 ianuarie 2018 în satul Moscovei şi dispune 25 de locuri. La inaugurarea azilului, copiii din localitate le-au oferit în dar bătrânilor un spectacol. „Nevoile sunt mari pentru că tot mai mulţi […]