Actualitate

Dumnezeu are putere să ne ridice, condiţia este una, noi să vrem

481

Marea minune în Biserica Ortodoxă este că rezistă prin Liturghie. Eu nu cred că există altă explicaţie, pentru că dacă ne luăm fiecare la scuturat, prea puţin rămâne din noi. Şi la Sfânta Liturghie suntem şi noi. Păcătoşi, nevrednici, netrebnici, nemernici, căzuţi.

Prăpastia în care am căzut nici nu se poate privi, aşa e de adâncă. Dar Dumnezeu are putere să ne ridice. Condiţia este una: să vrem.

Dumnezeu nu ne va judeca pentru că am căzut, ne va judeca pentru că nu ne-am ridicat. Nu ne va judeca pentru că am păcătuit, ci pentru că nu ne-am pocăit. Observaţi ce simplu stau lucrurile?

Preot Nicolae Tănase, Să nu-L răstignim iarăşi pe Hristos, Editura Agaton, Făgăraș, 2011, p. 252


Articole Asemănătoare
614

În afară de Biserică nu există nimic, nu există mântuire!

Cum vedeţi implicarea Bisericii în societate? – Zic şi eu, cum zicea cineva: “Părinte, când să mergem la biserică?”. “Când bat clopotele!” Mai întâi de toate trebuie să aducem la cunoştinţă oamenilor învăţătura creştină, deoarece, spune şi Apostolul: “Credinţa vine din auz”. Dar mă întreb: de ce nu se ştie învăţătura în veacul nostru de […]

Articole postate de același autor
173

IPS Bartolomeu Anania – Portretul lui Iuda cel modern

Iubiţii mei fii sufleteşti, Din nefericire, Iuda nu e doar personajul unui anume moment istoric, ci şi un personaj al istoriei de după el, multiplicat peste tot, la scara planetară, în ipostaza sărutarii care acopera tradarea. Printre noi, cei ce beneficiem de civilizaţie, de cultură, de progres ştiinţific, de libertate, de bunurile pământului şi de harurile […]