Actualitate

Cel mai bun medicament… iubirea

6176

Un medic creştin mărturisea unui coleg al său la sfârşitul carierei sale : „Timp de 30 de ani am scris pacienţilor mai multe reţete, dar sunt convins că pentru toate suferinţele omeneşti cel mai bun medicament este iubirea.”

„Dar dacă nu ajută?” – întrebă prietenul. ” Dublează doza, răspunse medicul, şi până la urmă va ajuta.”

Pr. Alexandru Iamandii

Extras din 153: Veniți de prânziți, Editura Cu drag, Chişinău 2012, p.115


Articole Asemănătoare
311

De ce ţipă oamenii unii la alţii?

Într-o zi, un înţelept din India puse următoarea întrebare discipolilor săi: -De ce ţipă oamenii când sunt supăraţi? -Ţipăm deoarece ne pierdem calmul, zise unul dintre ei. -Dar de ce să ţipi, atunci când cealaltă persoană e chiar lânga tine? înrebă din nou înţeleptul -Păi, ţipăm ca să fim siguri că celălalt ne aude, încercă […]

Articole postate de același autor
226

Neţinerea de minte a răului este semnul adevăratei pocăinţe

Am lucrat o vreme la taluzări în grupe de câte şase. Unul bătea la târnăcop, doi săpau la cazma, unul încărca la lopată şi doi lucrau la roabe. Eu am lucrat din martie până-n octombrie numai la târnăcop. De regulă ne schimbau, rotindu-ne în fiecare zi de la o formă la alta. Dar pentru că […]