Actualitate

Cel mai bun medicament… iubirea

6157

Un medic creştin mărturisea unui coleg al său la sfârşitul carierei sale : „Timp de 30 de ani am scris pacienţilor mai multe reţete, dar sunt convins că pentru toate suferinţele omeneşti cel mai bun medicament este iubirea.”

„Dar dacă nu ajută?” – întrebă prietenul. ” Dublează doza, răspunse medicul, şi până la urmă va ajuta.”

Pr. Alexandru Iamandii

Extras din 153: Veniți de prânziți, Editura Cu drag, Chişinău 2012, p.115


Articole Asemănătoare
192

Ce vrea de la mine Hristos?

Un preot s-a întâlnit cu un om care se pretindea ateu. După câteva cuvinte de salut, ateul l-a întrebat, ironic: – Ce vrea, părinte, de la mine Hristos? Preotul l-a privit drept în ochi şi i-a răspuns: – Hristos?… Hristos nu vrea nimic de la dumneata… Şi nici de la mine… Nu vrea nimic de […]

Articole postate de același autor
338

De sărbători oferă un cadou frumos celor dragi!

Sfinţii Părinţi spun avem nevoie de trei lucruri pe calea mântuirii: rugăciune, Sfintele Taine şi citirea scrierilor ziditoare de suflet. Rugăciunea ţine de starea fiecăruia în parte, iar Sfintele Taine ţin de lucrarea Bisericii, astfel ceea ce vă putem oferi noi, este revista „Altarul Credinței” cu scrieri de suflet folositoare. Astfel vă propunem să le […]