sursa mitropolia.md


sursa mitropolia.md

Iubirea este o realitate adânc umană şi de o aşa complexitate, încât unii renunţă la orice definiţie, socotind cuvintele inutile şi neputincioase. Iubirea nu se poate defini. Ea este tot atât de misterioasă ca şi viaţa. De aici şi diversitatea de aspecte aproape contradictorii ale iubirii. Căci cuvântul „iubire” este cel mai fluid, cel mai […]

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău? – Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. […]