Actualitate

Vă invităm la o seară de suflet cu nevoitori de la mănăstirea Curchi

3973

Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi organizează miercuri 15 martie, ora 18.00, la biserica Universităţii de Stat din Moldova o nouă seară duhovnicească. 

După citirea Canonului de pocăinţă al Mântuitorului, va avea loc conferinţa susţinută de către nevoitorii mănăstirii Curchi: arhim. Iov (Cristea) şi arhim. Augustin (Zaborosciuc). Tema propusă este: "Efectele tămăduitoare ale "crizei" în viaţa duhovnicească sau despre simţul neîmplinirii" 

Sunt invitaţi toţi doritorii!


Articole Asemănătoare
442

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00. În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta […]

Articole postate de același autor
1739

DECLARAŢIA SINODULUI BISERICII ORTODOXE DIN MOLDOVA ÎN LEGĂTURĂ CU SITUAŢIA ACTUALĂ DE PRIGOANĂ A BISERICII ORTODOXE DIN UCRAINA

Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova, întrunit în ședință ordinară vineri, 19 aprilie 2019, își exprimă repetat profunda îngrijorare față de situația actuală de prigoană a Bisericii Ortodoxe din Ucraina, în frunte cu vrednicul ei Întâistătător, Preafericitul ONUFRIE, Mitropolitul Kievului și a toată Ucraina. Ierarhii Bisericii Ortodoxe din Moldova condamnă implicarea necanonică a Patriarhului Bartolomeu al Constantinopolului […]