Actualitate

Vă invităm la o seară de suflet cu nevoitori de la mănăstirea Curchi

3952

Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi organizează miercuri 15 martie, ora 18.00, la biserica Universităţii de Stat din Moldova o nouă seară duhovnicească. 

După citirea Canonului de pocăinţă al Mântuitorului, va avea loc conferinţa susţinută de către nevoitorii mănăstirii Curchi: arhim. Iov (Cristea) şi arhim. Augustin (Zaborosciuc). Tema propusă este: "Efectele tămăduitoare ale "crizei" în viaţa duhovnicească sau despre simţul neîmplinirii" 

Sunt invitaţi toţi doritorii!


Articole Asemănătoare
247

Seri duhovnicești la biserica USM; invitat: Protodiacon Ioan Munteanu

„Anul bisericesc raportat la viaţa creştinului” este tema conferinței zilei de miercuri, 14 septembrie 2016, ora 19.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM. La 1/14 septembrie intrăm într-un nou an bisericesc. Astfel, ne-am propus să discutăm despre acest subiect mai puţin abordat legat de anul bisericesc, zilele liturgice, şirul sărbătorilor cu dată fixă […]

Articole postate de același autor
683

Celebrarea dragostei nu se limitează la o singură zi, ci este pentru veşnicie

Celebrarea dragostei nu se limitează la o singură zi, ci este pentru veşnicie. Iubirea este o virtute pe care trebuie să o exersăm zilnic în raport cu Dumnezeu şi cu aproapele nostru. Dragostea trebuie să fie liantul din cadrul cuplurilor căsătorite şi virtutea care ghidează paşii celor care doresc să facă acest drum către Împărăţia […]