Actualitate

Vă invităm la o seară de suflet cu nevoitori de la mănăstirea Curchi

3943

Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi organizează miercuri 15 martie, ora 18.00, la biserica Universităţii de Stat din Moldova o nouă seară duhovnicească. 

După citirea Canonului de pocăinţă al Mântuitorului, va avea loc conferinţa susţinută de către nevoitorii mănăstirii Curchi: arhim. Iov (Cristea) şi arhim. Augustin (Zaborosciuc). Tema propusă este: "Efectele tămăduitoare ale "crizei" în viaţa duhovnicească sau despre simţul neîmplinirii" 

Sunt invitaţi toţi doritorii!


Articole Asemănătoare
431

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00. În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta […]

Articole postate de același autor
813

Să-I încredinţăm toate problemele noastre lui Dumnezeu

Viaţa noastră este plină de tulburare şi nelinişte. Cu toţii suntem îngrijoraţi, cu toţii suntem nemulţumiţi, cu toţii ne plângem, fie că suntem bogaţi sau săraci, stăpânitori sau oameni simpli. Dar tulburarea şi grija nu se datorează atât situaţiilor exterioare şi condiţiilor de viaţă, cât neorânduirii şi bolii noastre sufleteşti. Aşa cum ochiul bolnav vede întuneric şi în […]