Actualitate

Unde electromagnetice inexplicabile împiedică lucrările cercetătorilor de la Sfântul Mormânt

200

Cercetătorii care studiază locul îngropării lui Mântuitorului Hristos de la Mormântul Sfânt din Ierusalim, s-au lovit de un fenomen inexplicabil în timpul lucrărilor; nişte interferenţe, mai exact nişte unde electromagnetice au deconectat dispozitivele de măsurare ale specialiştilor, informează Interfax-Religie cu trimitere la mass-media spaniole. După cum se mai precizează de către cercetători, din Mormântul Sfânt iese o “bună mireasmă”.

Reamintim că în luna octombrie 2016, pentru prima dată în istorie, un grup de cercetători au dat la o parte placă albă de marmură de pe Mormântulul Sfânt, care a fost pusă în anul 1555. Cercetătorii speră ca în urmă lucrărilor să descopere taina prin care mama Împăratului Constantin, Sfânta Elena a aflat care este locul exact al înmormântării Domnului Hristos.

Sfântul Mormânt a fost sculptat în piatră în perioada celui de-al doilea Templu. Trupul Mântuitorului Hristos a fost pus pe o placă de marmură. Actuală peşteră, precum şi cea anterioară, distrusă în 1009, poartă denumirea de Mormântul Sfânt. Deasupra locului de înmormântare a Domnului Iisus Hristos, în 1810, după un incendiu devastator, a fost descoperită o capelă. Respectiva capelă nu a fost restaurata, fiind lăsată în starea în care a fost găsită. În primăvară lui 2016, pentru prima dată după 200 de ani a început restaurarea de proporţii a respectivei capele.

sursa www.pravoslavie.ru

traducere şi adaptare pentru altarulcredintei.md Elisabeta Lascu

 


Articole Asemănătoare
57

De ce întârzie răspunsul la rugăciunile mele?

Oricâte rugăciuni am înălţa Domnului, este posibil ca El să nu îngăduie slobozirea noastră de vreuna dintre patimi, pentru ca să gustăm nepătimirea doar în parte: „Să nu ne mâhnim dacă, cerând ceva Domnului, rămânem multă vreme fără răspuns. Domnul a voit ca toţi oamenii să devină neîmpătimiţi. Toţi cei care cer ceva de la […]

Articole postate de același autor
40

Cum să cunosc dacă Domnul mă iubeşte sau nu?

Slavă milostivirii Domnului, că El ne dă nouă, păcătoşilor, să fim în Dumnezeu. Ca să rămâi în Dumnezeu, mulţumeşte-te cu ce ai, chiar dacă n-ai avea nimic. Fii mulţumit şi mulţumeşte lui Dumnezeu pentru că n-ai nimic. Să-ţi fie de ajuns faptul de a sluji lui Dumnezeu şi El te va rândui împreună cu Sfinţii. […]