Actualitate

Unde electromagnetice inexplicabile împiedică lucrările cercetătorilor de la Sfântul Mormânt

195

Cercetătorii care studiază locul îngropării lui Mântuitorului Hristos de la Mormântul Sfânt din Ierusalim, s-au lovit de un fenomen inexplicabil în timpul lucrărilor; nişte interferenţe, mai exact nişte unde electromagnetice au deconectat dispozitivele de măsurare ale specialiştilor, informează Interfax-Religie cu trimitere la mass-media spaniole. După cum se mai precizează de către cercetători, din Mormântul Sfânt iese o “bună mireasmă”.

Reamintim că în luna octombrie 2016, pentru prima dată în istorie, un grup de cercetători au dat la o parte placă albă de marmură de pe Mormântulul Sfânt, care a fost pusă în anul 1555. Cercetătorii speră ca în urmă lucrărilor să descopere taina prin care mama Împăratului Constantin, Sfânta Elena a aflat care este locul exact al înmormântării Domnului Hristos.

Sfântul Mormânt a fost sculptat în piatră în perioada celui de-al doilea Templu. Trupul Mântuitorului Hristos a fost pus pe o placă de marmură. Actuală peşteră, precum şi cea anterioară, distrusă în 1009, poartă denumirea de Mormântul Sfânt. Deasupra locului de înmormântare a Domnului Iisus Hristos, în 1810, după un incendiu devastator, a fost descoperită o capelă. Respectiva capelă nu a fost restaurata, fiind lăsată în starea în care a fost găsită. În primăvară lui 2016, pentru prima dată după 200 de ani a început restaurarea de proporţii a respectivei capele.

sursa www.pravoslavie.ru

traducere şi adaptare pentru altarulcredintei.md Elisabeta Lascu

 


Articole Asemănătoare
687

Tă­cerea vindecă

„În situaţiile în care oamenii ne desconsideră şi ne izgonesc, ne prigo­nesc, nu trebuie să vorbim deloc, ci trebuie să tăcem. Nu trebuie nici măcar să ne justificăm, căci justificarea dă prilej pentru o altă judecată, iar tă­cerea vindecă.” Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos și Sfântul Vlasie, Cunosc un om în Hristos: Părintele Sofronie de la […]

Articole postate de același autor
3382

Aripile Postului – rugaciunea și milostenia

Sîmbătă, 24 februarie 2018, cu binecuvîntarea Preasfintitului PETRU, Episcopul de Ungheni și Nisporeni, la sărbătoarea Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron cu ajutorul lui Dumnezeu am primit cu brațele deschise pe copii și colaboratorii Centrului pentru copii „BRÎNDUȘA” din municipiul Hîncești la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din sat. Buțeni, r. Hîncești. Deja devenind o tradiție de ani […]