Actualitate

Un nou oaspete în parohia ”Acoperemîntul Maicii Domnului”

120

În seara Duminicii a 5-a din Postul Mare, 17 aprilie, în Parohia cu hramul ”Acoperemîntul Maicii Domnului” din orașul Chișinău, cu ajutorul Bunului Dumnezeu s-a desfășurat o nouă seară duhovnicească.

La dorința credincioșilor în această parohie s-a petrecut o nouă întîlnire duhovnicească. Invitatul serii a fost Prot. Zosima Toia, protopopul sectorului 3, parohul bisericii ”Sf.Arhangheli Mihail și Gavriil” orașul Durlești. Subiectul pus în discuție a fost: ”Rolul Bisericii în viața tinerilor de azi”.

La această întîlnire au participat numeroși creștini de diferite vîrste care au fost foarte curioși să asculte povățuirea părintelui Zosima. Cei adunați la această întîlnire pe lîngă subiectul de bază pus în discuție i-au adresat invitatului nenumărate întrebări spre a fi îndrumați spre calea care duce la Cereasca Împărăție. În cadrul acestei întîlniri s-au abordat următoarele subiecte: Importanța familiei în educatia tînărului de azi; Biserica – refugiul tinerilor și necesitatea cunoașterii lui Dumnezeu încă din băncile școlii, etc.

Seara duhovnicească a fost incheiată cu un buchet de cîntări duhovnicești din Postul Mare de către corul bisericii.

La final, Părintele Paroh Victor a adresat sincere mulțumiri Părintelui Zosima pentru frumoasele cuvinte și învățături spuse cu mare înțelepciune și trăire.

sursa ortodoxia.md/


Articole Asemănătoare
3648

Zi de sărbătoare la Biserica „Sfântul Mucenic Gheorghe” din Chişinău

  În ziua prăznuirii Sfântul Mucenic Gheorghe, enoriaşii unicei biserici din Chişinău cu hramul în cinstea acestui mare sfânt al bisericii noastre s-au adunat la Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie pentru a-l cinsti pe Sfântul Gheorghe şi pentru a da laudă lui Dumnezeu. Ziua de sărbătoare a debutat cu sfințirea cea mică a apei, după care a urmat […]

Articole postate de același autor
397

În Duminica a VI-a după Paşti, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

În Duminica a VI-a după Paști, a Vindecării orbului din naştere, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Serviciul divin a fost săvârșit în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul Catedralei spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere […]