Actualitate

Un grup de liceeni în vizită la biserica USM

1959

În seara zilei de 1 decembrie, un grup de liceeni de la IPLT ”N. Sulac” din capitală, însoțiți de profesorii Ion Valer Xenofontov și Cristina Gherasim, au poposit la Complexul cultural-educativ ”Întâmpinarea Domnului” din inicinta USM.

Aici au fost întâmpinați de către Pr. Octavian Moșin, care le-a prezentat Capela, Muzeul ”N. Dabija”, Sala ”Prot. M. Ceachir” și Colecția de carte religioasă, povestind despre personalitățile bisericești implicate în actul Marii Uniri, apoi purtând discuții de la suflet la suflet cu oaspeții serii duhovnicești.


Articole postate de același autor
4863

Viața cotidiană religioasă în Moldova sovietică în primii ani postbelici (1944-1949)

Trecem acum cu toții prin niște clipe de grea cumpănă, când o molimă surprinzătoare ne pune la încercare viața, sentimentele, capacitățile, credința. Alintați de un trai stabil, cu multe comodități și multe distracții, ne-am pomenit brusc amenințați de un pericol necunoscut, minuscul, insistent, băgăreț și uneori asasin. În aceste zile apar niște contradicții obiective între […]