Actualitate

Un grup de liceeni în vizită la biserica USM

1944

În seara zilei de 1 decembrie, un grup de liceeni de la IPLT ”N. Sulac” din capitală, însoțiți de profesorii Ion Valer Xenofontov și Cristina Gherasim, au poposit la Complexul cultural-educativ ”Întâmpinarea Domnului” din inicinta USM.

Aici au fost întâmpinați de către Pr. Octavian Moșin, care le-a prezentat Capela, Muzeul ”N. Dabija”, Sala ”Prot. M. Ceachir” și Colecția de carte religioasă, povestind despre personalitățile bisericești implicate în actul Marii Uniri, apoi purtând discuții de la suflet la suflet cu oaspeții serii duhovnicești.


Articole postate de același autor
1139

Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni, în Duminica a XXII-a după Pogorârea Duhului Sfânt

Pe 13 noiembrie, 2022, în Duminica a XXII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni. În dimineața zilei, Chiriarhul a fost întâmpinat de preoții și credincioșii prezenți. În timpul Sfintei Liturghii au fost înălțate rugăciuni de slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările și ajutorul […]