Actualitate

Un grup de liceeni în vizită la biserica USM

1947

În seara zilei de 1 decembrie, un grup de liceeni de la IPLT ”N. Sulac” din capitală, însoțiți de profesorii Ion Valer Xenofontov și Cristina Gherasim, au poposit la Complexul cultural-educativ ”Întâmpinarea Domnului” din inicinta USM.

Aici au fost întâmpinați de către Pr. Octavian Moșin, care le-a prezentat Capela, Muzeul ”N. Dabija”, Sala ”Prot. M. Ceachir” și Colecția de carte religioasă, povestind despre personalitățile bisericești implicate în actul Marii Uniri, apoi purtând discuții de la suflet la suflet cu oaspeții serii duhovnicești.


Articole postate de același autor
3303

De ce se plictiseşte lumea la biserică? Opiniile unui teolog despre consecinţele evadării în mediul virtual

„Lumea, copiii, tinerii, preferă să se retragă în virtual fiindcă îi împlineşte. E adevărat că toată civilizaţia postmodernă este o conspiraţie împotriva oricărei forme de viaţă interioară. Ecranele şi propunerile infinite de imagini te determină să trăieşti în exterior. Sunt lucruri frumoase, dar trăieşti în exterior”, a spus arhimandrit prof. univ. dr. Teofil Tia, de la […]