Actualitate

Un grup de liceeni în vizită la biserica USM

1951

În seara zilei de 1 decembrie, un grup de liceeni de la IPLT ”N. Sulac” din capitală, însoțiți de profesorii Ion Valer Xenofontov și Cristina Gherasim, au poposit la Complexul cultural-educativ ”Întâmpinarea Domnului” din inicinta USM.

Aici au fost întâmpinați de către Pr. Octavian Moșin, care le-a prezentat Capela, Muzeul ”N. Dabija”, Sala ”Prot. M. Ceachir” și Colecția de carte religioasă, povestind despre personalitățile bisericești implicate în actul Marii Uniri, apoi purtând discuții de la suflet la suflet cu oaspeții serii duhovnicești.


Articole postate de același autor
1746

ÎPS Mitropolit Antonie de Boryspil și Brovary: ”Ne rugăm cu genunchii plecați pentru pace”

Potrivit coordonatorului administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, cel mai amar lucru este că războiul schilodează fără milă nu numai trupul, dar și sufletul. În data de 10 martie 2022, Mitropolitul Antonie de Boryspil și Brovary, coordonatorul administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a vorbit despre activitatea Eparhiilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene și despre faptul că toți credincioșii se […]