Actualitate

Studenții USM în discuții sufletești cu slujitorii

173

Miercuri, 5 aprilie, au avut loc câteva întâlniri de suflet la Universitatea de Stat din Moldova. Împreună cu decanii, profesori și studenți de la Facultățile de Drept și de Istorie și Filosofie, au fost purtate discuții la tema postului și la pregătirile către sărbătătoarea Învierii Domnului.

Drept invitați au fost doi slujitori din Iași, arhim. Nicodim Petre și pr. Neculai Dorneanu, care însoțiți de preotul universității Octavian Moșin, au dialogat între și după orele de curs cu cei interesați de cele duhovnicești.

Părinții le-au vorbit despre specificul acestei perioade ce încheie postul, ce ar fi bine să facă pentru suflet, cum să trăiască o sărbătoare religioasă cu mai multă intensitate și, în general, cu să privească viața din perspectivă creștină.

Oaspeții de la Iași au vizitat decanatele, muzeul și capela instituției, rămânând impresionați de performanțele la care a ajuns universitatea și căldura cu care au fost primiți.


Articole Asemănătoare
98

E păcat să serbezi Anul Nou?

Deși majoritatea oamenilor, pentru care Revelionul „e ceva sfânt”, nici nu-şi pun astfel de întrebări, este o bună parte a lumii mai evlavioasă, care are rezerve sau chiar se pronunță contra acestei sărbători. Astfel, în timp ce primii se află în minuțioase pregătiri, ceilalți stau închiși şi trec în „opoziție”. Cum ar fi corect să […]

Articole postate de același autor
215

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a fost primit de către Patriarhul Ierusalimului, Preafericitul Teofil al III-lea

  În contextul pelerinajului întreprins de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir în Țara Sfântă pentru a aduce Focul Haric în Republica Moldova, Mitropolitul a fost primit de către Preafericitul Teofilos al III-lea, Patriarhul Ierusalimului. Cu acest prilej, Preafericirea Sa a urat oaspetelui bun venit, apreciind dragostea Înaltpreasfinției Sale și a pelerinilor moldoveni pentru locurile sfinte din […]