Actualitate

Duminica Vameşului şi a Fariseului la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM

481

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 21 februarie 2016, în Duminica Vameşului şi a Fariseului. În această primă duminică din Perioada Triodului, la biserica "Întâmpinarea Domnului", USM slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de părintele paroh Octavian Moșin.

În această Duminică, în toate bisericile s-a citit la Sfânta Liturghie Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca, capitolul 18, versetele 10 - 14, în care se relatează Pilda Vameşului şi a Fariseului.

În predica sa, pr. Octavian le-a vorbit celor prezenţi despre perioada Triodului, una dintre cele trei perioade liturgice a anului bisericesc, care ne pregătește pentru a întâmpina așa cum se cuvine, prin Postul Mare, Sărbătoarea Învierii Domnului. De asemenea, părintele a explicat pericopa evanghelică rânduită a se citi astăzi la Sfânta Liturghie, menționând că această pildă este un îndemn pentru fiecare dintre noi să ne recunoaştem păcatele, să aducem sinceră pocăință pentru ele și să venim în sfânta Biserică, pentru ca să cerem de la Dumnezeu milă pentru sufletele noastre.

Deasemenea pr. Octavian a vorbit despre virtuțile și scăderile celor două persoane evocate în Evanghelia de astăzi, care ne pot învăța îndeosebi valoarea rugăciunii și importanța smereniei în viața fiecărui credincios.

Incepând de astăzi, Biserica ne învață să ne rugam cu cuvintele: "Ușile pocăinței deschide-mi mie, Dătătorule de viață, că mânecă duhul meu la Biserica Ta cea sfântă, purtând locaș al trupului cu totul spurcat. Ci ca un Îndurat curățește-l cu mila milostivirii Tale!

În cărările mântuirii îndreptează-mă, Născatoare de Dumnezeu, căci cu păcate grozave mi-am spurcat sufletul și cu lenevire mi-am cheltuit toată viața mea; ci cu rugăciunile tale izbăvește-mă de toată necurăția."

"

Articole Asemănătoare
37

Ce nu este în liturghie nu este teologie!

Ce parere aveti despre terapiile complementare, gen reiki, care nu-L exclud pe Dumnezeu? „Deloooc” nu-L exclud pe Dumnezeu! Hristos numai reiki făcea! Vă vând un pont şi vă rog să-l ţineţi minte: ce nu este în liturghie nu este teologie! Când o să ne vedeţi pe noi la liturghie: „încă o pasă energetică, iubiţi credincioşi… […]

Articole postate de același autor
3817

Nevoia de mărturisire

Fratelui meu (doresc) să se bucure în Domnul. Zilele trecute, într-un fel, s-a încheiat postul. Postul bineplăcut Domnului. Cât e de bineplăcut? Nu pot spune pentru că nu sunt gândurile Domnului la fel ca și gândurile noastre. (Isaia 55.8) Dar îndrăznesc să zic: Felul și „viteza ieșirii” unora din post e marcată de profunzimea trăirii postului sau […]