Actualitate

Studenţii de la limbi străine întăriţi duhovniceşte

671

Zeci de studenţi de la Facultatea de Limbi Străine, USM, au decis să asculte o lecţie de viaţă susţinută de părintele studenţilor Octavian Moşin.

A fost o confesiune despre tinereţe, viaţă duhovnicească, virtute şi păcat.

Au urmat un set de întrebări: Cum e să mergem cu Hristos? Ce e sortit necredincioşilor? Există minuni? etc.

Părintele s-a referit şi la bucuriile unei vieţi curate, la trăirea lăuntrică a sărbătorii şi la dragostea care e nucleul vieţii creştine.


Articole Asemănătoare
47

Dar din dar se face Rai….

„Dacă cineva este ascultător al cuvântului, iar nu şi împlinitor, el seamănă cu omul care priveşte în oglindă faţa firii sale; s-a privit pe sine şi s-a dus, şi îndată a uitat ce fel era. Cine s-a uitat însă de aproape în legea cea desăvârşită a libertăţii şi a stăruit în ea, făcându-se nu ascultător […]

Articole postate de același autor
234

Cine este cel mai fericit om din lume?

Eu! Eu! Dacă nu ştiaţi, eu! V-o spun foarte cinstit! Fiecare dintre noi suntem cei mai fericiţi oameni din lume, dacă înţelegem că suntem fericiţi. Vorba Părintelui Teofil, Zice: „Mă, Costică, n-o să-mi fie greu să mor!” „De ce, Părinte?” „Io nu trebuie să-nchid ochii, mă!” Aşa se întâmplă dacă a ajuns orbirea fericire…  Deci, […]