Actualitate

Sfințirea gimanziului din Mărăndeni

3914

Sâmbătă, 15 octombrie 2016, a fost scrisă încă o filă în istoria gimnaziului din satul Mărăndeni, raionul Fălești – în această zi a fost sfințită școala. Evenimentul a fost realizat la inițiativa părintelui paroh Anatolie Negură și, desigur, la invitația doamnei director Violeta Popovici. Slujba de sfințire a fost oficiată de un sobor de preoți, iar rugăciunile au fost ascultate cu multe emoții de elevi, părinți, profesori titulari, dar și profesori pensionați. Demn de remarcat este și faptul că la sfințire au participat și oficialitățile locale: doamna Silvia Mătasî, șef DGE Fălești, primarul și alți invitați speciali. Imediat după sfințire au fost înălțate rugăciuni de pomenire a profesorilor trecuți în lumea celor drepți. Surpriza copiilor a fost când li s-au împățit câte o pomană și câte o iconiță și cruce pectorală.

Evenimentul a fost o sărbătoare, ce merită să inspire și alte instituții școlare.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
536

Cel care nu se roagă, n-are nici o putere în lupta cu ispitele vieții

Сel care nu se roagă este foarte ușor poticnit și cade in ispită și în păcate, neavând nici o legătură cu Dumnezeu. Cel care nu se roagă, n-are nici o putere în lupta cu ispitele vieții. El este ca un ostaș fără armă, ca o pasăre fără aripi, ca o trestie care se clatină încotro bate vântul, numai […]