Actualitate

Sfințirea gimanziului din Mărăndeni

3933

Sâmbătă, 15 octombrie 2016, a fost scrisă încă o filă în istoria gimnaziului din satul Mărăndeni, raionul Fălești – în această zi a fost sfințită școala. Evenimentul a fost realizat la inițiativa părintelui paroh Anatolie Negură și, desigur, la invitația doamnei director Violeta Popovici. Slujba de sfințire a fost oficiată de un sobor de preoți, iar rugăciunile au fost ascultate cu multe emoții de elevi, părinți, profesori titulari, dar și profesori pensionați. Demn de remarcat este și faptul că la sfințire au participat și oficialitățile locale: doamna Silvia Mătasî, șef DGE Fălești, primarul și alți invitați speciali. Imediat după sfințire au fost înălțate rugăciuni de pomenire a profesorilor trecuți în lumea celor drepți. Surpriza copiilor a fost când li s-au împățit câte o pomană și câte o iconiță și cruce pectorală.

Evenimentul a fost o sărbătoare, ce merită să inspire și alte instituții școlare.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
2523

Mitropolitul Vladimir la hramul Mănăstirii Ciuflea: Să petrecem Postul Mare în deplină împăcare unii cu alții

În Duminica lăsatului sec de brânză (a izgonirii lui Adam din Rai), premergătoare Postului Mare, de ziua hramului Sfintei Mănăstiri Ciuflea – Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica istorică a acestui așezământ monahal. Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova i-au coliturghisit: PS Anatolie, Episcop de Cahul și […]