Actualitate

Sfințire și binecuvântare pentru Şcoala de muzică „Eugen Doga”

4203

În ziua de prăznuire a  sfântului Maxim Mărturisitorul, vineri 3 februarie 2017, a fost oficiată o slujbă de binecuvantare şi sfinţire a școlii de muzică ,,Eugen Doga”, din municipiul Chișinău.

La iniţiativa doamnei director Nadejda Lungu şi a colectivului didactic, preotul Ioan Manole, reprezentantul Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, a stropit cu agheasmă auditoriile, dar şi pe profesorii şi elevii instituţiei.

Prin aceasta s-a adus călăuzire, luminare, spor şi îndreptare în activităţile şcolare.

La finele evenimentului, doamna director a mulţumit in numele tuturor celor prezenţi pentru gândul frumos și fapta bună.

Sperăm cu ajutorul Bunului Dumnezeu ca acest obicei frumos şi evlavios să lumineze viitoarele tinere talente care pășesc pragul acestei instituții.

A consemnat: preoteasa Olesea Manole


Articole postate de același autor
88

În Duminica a V-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminica a V-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența uni număr mare de credincioși. În cadrul serviciului divin, absolventul Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, Nicolae Agatii, a […]