Actualitate

Sfințire și binecuvântare pentru Şcoala de muzică „Eugen Doga”

4198

În ziua de prăznuire a  sfântului Maxim Mărturisitorul, vineri 3 februarie 2017, a fost oficiată o slujbă de binecuvantare şi sfinţire a școlii de muzică ,,Eugen Doga”, din municipiul Chișinău.

La iniţiativa doamnei director Nadejda Lungu şi a colectivului didactic, preotul Ioan Manole, reprezentantul Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, a stropit cu agheasmă auditoriile, dar şi pe profesorii şi elevii instituţiei.

Prin aceasta s-a adus călăuzire, luminare, spor şi îndreptare în activităţile şcolare.

La finele evenimentului, doamna director a mulţumit in numele tuturor celor prezenţi pentru gândul frumos și fapta bună.

Sperăm cu ajutorul Bunului Dumnezeu ca acest obicei frumos şi evlavios să lumineze viitoarele tinere talente care pășesc pragul acestei instituții.

A consemnat: preoteasa Olesea Manole


Articole postate de același autor
5772

O minune a Maicii Domnului

În urmă cu câțiva ani, pe când lucram la Centrala de la Cernavoda, am trăit cu toții o experiență deosebită. Iată, colegul Stelian se căsătorise și adoptase fetița soției lui din prima căsătorie. Fetița era în clasa a treia când începe povestea noastră. Împreună cu alți copii s-a urcat într-o remorcă să mănânce struguri. Tractoristul […]