Actualitate

Sfințire și binecuvântare pentru Şcoala de muzică „Eugen Doga”

4207

În ziua de prăznuire a  sfântului Maxim Mărturisitorul, vineri 3 februarie 2017, a fost oficiată o slujbă de binecuvantare şi sfinţire a școlii de muzică ,,Eugen Doga”, din municipiul Chișinău.

La iniţiativa doamnei director Nadejda Lungu şi a colectivului didactic, preotul Ioan Manole, reprezentantul Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, a stropit cu agheasmă auditoriile, dar şi pe profesorii şi elevii instituţiei.

Prin aceasta s-a adus călăuzire, luminare, spor şi îndreptare în activităţile şcolare.

La finele evenimentului, doamna director a mulţumit in numele tuturor celor prezenţi pentru gândul frumos și fapta bună.

Sperăm cu ajutorul Bunului Dumnezeu ca acest obicei frumos şi evlavios să lumineze viitoarele tinere talente care pășesc pragul acestei instituții.

A consemnat: preoteasa Olesea Manole


Articole postate de același autor
1840

Sfintele Femei Mironosiţe cinstite în rugăciune la Mănăstirea Curchi

În Duminica a III-a după Paști, ziua cinstirii Sfintelor Femei Mironosiţe, enoriași și credincioase au pășit pragul Mănăstirii Curchi pentru a se ruga la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie oficiată de către Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Egumen al acestei mănăstiri. În această Duminică, a treia după Paşti, prăznuim potrivit sinaxarului din Penticostar […]