Actualitate

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil cinstiți la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

2462

Marți, 21 noiembrie 2017, cînd cinstim pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriașilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, săvîrșind împreună cu un sobor de preoți și diaconi Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

La sfîrșitul Sfintei Liturghii, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre lumea spirituală creată, cetele îngerești, importanța și rolul lor în iconomia mîntuirii noastre, felicitînd cuprilejul zilei onomastice pe toți creștinii care poartă numele sfinților arhangheli ce prin voia și binecuvîntarea lui Dumnezeu ni s-au făcut cunoscute.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articolul Următor
Articole postate de același autor
188

În Duminica a IV-a după Rusalii, PS Siluan al Orheiului a liturghisit în mijlocul credincioșilor parohiei cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din com. Stăuceni, mun. Chișinău

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Preasfinţitul Părinte Siluan de Orhei, Episcop-vicar mitropolitan și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, a oficiat în Duminica a IV-a după Rusalii, 1/14 iulie 2019, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor parohiei cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din comuna Stăuceni, mun. Chișinău, cu prilejul aniversării a 50 […]