Actualitate

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil cinstiți la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

2456

Marți, 21 noiembrie 2017, cînd cinstim pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriașilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, săvîrșind împreună cu un sobor de preoți și diaconi Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

La sfîrșitul Sfintei Liturghii, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre lumea spirituală creată, cetele îngerești, importanța și rolul lor în iconomia mîntuirii noastre, felicitînd cuprilejul zilei onomastice pe toți creștinii care poartă numele sfinților arhangheli ce prin voia și binecuvîntarea lui Dumnezeu ni s-au făcut cunoscute.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articolul Următor
Articole postate de același autor
591

În pelerinaj la sfintele mănăstiri ale Moldovei

„Mănăstirea este tinda raiului, casa lui Dumnezeu, poarta cerului, locul împlinirilor, cerul cel de pe pământ și locul în care se arată iubirea lui Dumnezeu” (Părintele Teofil Părăian). Cu ajutorul lui Dumnezeu și binecuvîntarea Prea Sfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, în săptămîna luminată cînd toată suflarea se bucură de sărbătorile pascale, un grup […]