Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

2419

Marți, 21 noiembrie 2017, cînd sunt pomeniți Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, una din bisericile orașului Sîngerei și-a serbat Hramul. Sfînta Liturghie a fost săvărșită de un sobor de preoți și diaconi, avândul ca protos pe protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii. Printre cei prezenți la sfînta sărbătoare a fost și primarul orașului Gheorghe Brașovschi și alți funcționari publici. La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire, după care a urmat tradiționala agapa frățească.

Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhistrateghi, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md

 

Articole postate de același autor
1747

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfințirea picturii bisericești și Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din s. Ulmu, r. Ialoveni

În duminica a XXVI-a după Rusalii, 25 noiembrie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfințirea picturii bisericești și Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din s. Ulmu, r. Ialoveni, după finisarea procesului de reparație interioară a locașului de cult, care a aniversat anul acesta 140 de ani de […]