Actualitate

Sfânta Liturghie oficiată de ÎPS Arhiepiscop Petru la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

1554

Duminică, 24 octombrie 2021, Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Sfântă Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevschii” din mun. Ungheni.

După citirea pericopei evanghelice, (Luca 7, 11-16) prot. Ștefan Rîmbu, cleric al Catedralei Episcopale, cu binecuvântarea Înaltpreasfinției Sale, a ținut cuvânt de învățătură în care a explicat mesajul central al evangheliei citite, despre învierea fiului văduvei din Nain.

La final, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe toți credincioși cu Sfânta Duminică, dorindu-le o săptămână binecuvântată, ținând totodată și un cuvânt de învățătură.

Răspunsurile liturgice la strană au fost date de Corul Catedralei Episcopale condus de Dna Irina Vizitiu-Gajim.

Menționăm că la ora 6 s-a săvârșit prima Sfântă Liturghiei.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni
Foto: Arhidiaconul Veniamin (Seculțan) și ipodiaconul Cătălin Diaconu

Sursa: episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
135

Ce să facem dacă oamenii ne dezamăgesc?

Să te dezamăgeşti până când n-o să te mai amăgeşti. Dezamăgirea e lucrarea ta. Dezamăgirea mea e lucrarea mea, nimeni nu m-ar putea amăgi dacă nu m-aş lăsa amăgită. Şi orice dezamăgire este o faptă bună, un serviciu, să pupăm mâna celui care ne dezamăgeşte, să îl pupăm pe obraji, să-i mulţumim frumos, să-l punem […]