Actualitate

Sfânta Liturghie în Sâmbăta a II-a din Postul Mare, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

2297

În a doua Sâmbătă din Postul Mare, Preasfințitul Ioan, Episcop al Sorocii, Vicar mitropolitan a liturghisit la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La slujbă au participat mai mulţi credincioşi, care au adus şi prinoasele cuvenite pentru pomenirea celor mutaţi la cele veşnice.

Sâmbetele Postului, sunt rânduite pomenirii celor răposați, cu excepţia primei Sâmbete, care este prin tradiţie închinată Sfântului Teodor Tiron, şi celei de a cincea – aceea a Acatistului Bunei Vestiri – cele trei Sâmbete ce rămân sunt zile de pomenire obştească a tuturor celor care „întru nădejdea învierii şi a vieţii celei veşnice” au adormit întru Domnul.

După încheierea Sfintei Liturghii, a fost săvârșită Panihida pentru adormiți.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1952

Preparate medicale și produse alimentare oferite pacienților Spitalului Nr. 4 cu prilejul Hramului Capitalei

În ajunul sărbătorii „Acoperământul Maicii Domnului” – Hramul Chișinăului, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a ÎPS Mitropolit Vladimir, Prot. Marin Cij, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale și Dl Serghei Crudu, Președintele Sectorului Sinodal Asistență Socială și Caritate, au revenit la Spitalul Clinic Municipal Nr. 4 din Capitală. În cadrul vizitei au […]