Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a VI-a după Paști (a Orbului din naștere) la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

1540

În Duminica a VI-a după Paști (a orbului din naștere) Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

După pericopa evanghelică Episcopul Ioan a rostit cuvântul de învățătură, în care a vorbit despre grija pe care trebuie să o avem față de semenii noștri aflați în suferință, subliniind faptul că aceste persoane au nevoie de noi, de dragostea noastră care să-i mângâie și de ochii noștri care să-i călăuzească.

Dupa încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1841

Biserica Sfânta Treime din s. Lucășeuca, beneficiar al unui cadou inedit

Cu mult regret constatăm că populația Republicii Moldova se confruntă cu un dezinteres în creștere alarmantă față de lectură, invazia tehnologiei și a internetului fiind principalele cauze, pe de o parte, iar, pe de altă parte, lipsa accesului la cartea cu un conținut sănătos. În sprijinul creșterii interesului față de lectură, dar și a dorului […]