Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3324

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
118

Le poţi îndura pe toate dacă iubeşti şi te rogi

În Vechiul Testament se spune că dragostea este la fel de tare ca moartea, dar Noul Testament ne învaţă că iubirea de Dumnezeu e mai puternică decât moartea. Aşadar, dacă am răbdat ruşine pentru Hristos, iar El ne-a dăruit în schimb energia dragostei Sale, atunci suntem în stare să suferim şi să trecem prin necazuri fără să le simţim greutatea, necazuri pe care […]