Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3339

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
1945

Elevii Liceului „Petru Rareș” din Soroca – Vestitori ai Învierii

Joi, 18 aprilie 2019, Liceul Teoretic „Petru Rareș” din municipiul Soroca a găzduit un deosebit eveniment cu tematică creștină „Lumină din Lumină” în contextul Săptămânii Tineretului Ortodox și cu prilejul Luminatului Praznic al Învierii Domnului. Elevii instituției s-au arătat minunați mărturisitori și vestitori ai Învierii, prin activitatea prezentată. Dl Dionisie MITROFAN, Director al instituției a […]