Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3327

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
53

În Duminica după Nașterea Domnului, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Mănăstirea cu hramul „Sf. Mironosițe Marta și Maria”, Hagimus

În ultima zi a anului 2018, conform calendarului vechi neîndreptat, la Odovania praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, în Duminica după Nașterea Domnului, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala principală a Mănăstirii cu hramul „Sf. Mironosițe Marta și Maria”, Hagimus. La Sfânta Liturghie alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au înălțat rugăciuni: Prot. mitr. […]