Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3341

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
726

Ceea ce nu poate face omul face Dumnezeu

Comuniunea cu Dumnezeu Când omul primește primul mesaj [al lacrimilor], atunci înțelege că, fără să încerce, există o gândire adâncă. Adică mintea lui unește întru sine pe cele despărțite și creează numai o distanță lungă suitoare. Mintea lui urcă precum o săgeată și nu se teme de nimic. Cu cât vede neantul în raport cu […]