Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3336

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
1227

„Tot ce aţi făcut unuia dintre aceştia mai mici ai Mei, Mie Mi-aţi făcut”

Un călugar din Muntele Sinai, deși avea foarte mult de lucru, în fiecare zi el trebuind să gătească mâncare pentru câteva sute de oameni, totuși el nu era niciodatî năcăjit sau trist, ci îtotdeauna luminos la chip, vesel și voios. Starețul său îl admira pentru aceasta bună dispoziție, iar odată îi și ceru să-l lamurească […]