Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3323

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
490

Nu te rezema pe sfinţenia oamenilor, ci pe frica de Dumnezeu

Pe păcătoşi dacă îi prinde moartea ridicându-se, câştigă mântuirea. Prin faptele rele, hulim pe Dumnezeu. Nu cereţi să faceţi minuni! Cel mai mare dar acesta este: să-mi văd păcatele mele şi să pot plânge. Nu te rezema pe sfinţenia oamenilor, ci pe frica de Dumnezeu. Numai aşa poţi să-i socoteşti pe toţi sfinţi, nu pe […]