Actualitate

Sărbătoarea Întîmpinării Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

1777

Marți, 15 februarie 2022, în ziua praznicului Întîmpinării Domnului nostru Iisus Hristos, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. 

La final, Ierarhul a adresat binecredinciosului popor un cuvînt de zidire duhovnicească. Vorbind despre istoria praznicului, care rememorează și reactualizează în inimile noastre evenimentul aducerii Mîntuitorului de către Sfînta Sa Maică, la 40 de zile după nașterea Sa, spre a împlini Legea, la Templul din Ierusalim, unde a fost întîmpinat și ținut în brațe de Dreptul Simeon, Înaltpreasfințitul Nicodim a scos în evidență faptul că acea bucurie pe care a trăit-o Dreptul Simeon, ținînd în brațe pe Cel ce cuprinde întreg Universul, o putem trăi și noi astăzi, primind în brațele sufletului nostru pe Hristos cel Euharistic.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
2295

Pe cât de tare doare lipsa harului dumnezeiesc, pe atât de imensă e bucuria regăsirii lui

„Mulţi teologi vorbesc despre îndumnezeire în mod abstract. Lucrul cel important este să păzim poruncile lui Hristos şi astfel venim la îndumne­zeire şi la lumină. Nepătimirea este atunci când Hristos vine înăuntrul su­fletului şi trupului nostru.” „După prima cercetare a dumnezeiescului har, încep luptele, războiul. Uneori e nevoie să treacă mult timp pentru ca cineva […]