Actualitate

Sărbătoarea Întîmpinării Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

1735

Luni, 15 februarie 2021, în ziua praznicului Întîmpinării Domnului nostru Iisus Hristos, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La final, Ierarhul a adresat binecredinciosului popor un cuvînt de zidire duhovnicească. Vorbind despre istoria praznicului, care rememorează și reactualizează în inimile noastre evenimentul aducerii Mîntuitorului de către Sfînta Sa Maică, la 40 de zile după nașterea Sa, spre a împlini Legea, la Templul din Ierusalim, unde a fost întîmpinat și ținut în brațe de Dreptul Simeon, Prea Sfințitul Nicodim a scos în evidență faptul că acea bucurie pe care a trăit-o Dreptul Simeon, ținînd în brațe pe Cel ce cuprinde întreg Universul, o putem trăi și noi astăzi, primind în brațele sufletului nostru pe Hristos cel Euharistic.

Sursa: eparhia-edinet.md

 


Articole postate de același autor
1558

Slujba Pascală în noaptea de Învierea Domnului prăznuită la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Învierea Domnului nostru Iisus Hristos se află în centrul credinţei creştine: ”Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră”, spune Sfîntul apostol Pavel (I Corinteni 15, 14). Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul din Sfânta Treime, S-a întrupat pentru noi şi a noastră mântuire, a suferit, a […]