Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox s-a încheiat la Pănăşeşti

2583
În seara zilei de 24 aprilie, membrii ASCO, dimpreună cu părintele Octavian Moşin, s-au deplasat în parohia Pănăşeşti, r. Străşeni. A avut loc o conferinţă cu credincioşii din sat, în special tinerii. S-a vorbit despre Patimi şi Înviere şi despre felul cum trebuie să trăim dragostea. Au urmat discuţii, în care s-au implicat activ părintele Alexandru Iamandi, parohul bisericii din sat, dimpreună cu câţiva creştini. S-au trasat obiective privind organizarea unei mişcări a tineretului ortodox la nivel de sat şi realizarea unor activităţi în comun.

Articole postate de același autor
381

La bine ne ajută Domnul, la rău, vrăjmaşii

Marele Antonie zicea: „De acum nu mă mai tem de Domnul, ci îl iubesc”. El vorbea aşa pentru că în sufletul lui era un mare har al Duhului Sfânt, Care dă mărturie de această iubire, şi atunci sufletul nu mai poate vorbi altfel. Dar pe cel care n-are asemenea mare har, Sfinţii Părinţi îl învaţă […]