Actualitate

Să nu ne mândrim cu faptele bune

1

Vine cineva la mine, discutăm despre problema lui și găsim o soluție. Dacă spun: „Ce bine că am fost aici să pot ajuta!” ‒ Hei! Ce cădere! (adică, pentru mine). S-a întâmplat să fiu aici și să pot ajuta. Dar dacă nu eram, Dumnezeu ar fi trimis pe altcineva! Pentru că Domnul spune: „Îi pot ridica pe fiii lui Avraam și din pietre”.

Din păcate, așa stau lucrurile. Omul se mândrește în inima lui. L-am ajutat! L-am ajutat! Dar cine ești tu? Cine?

Și încă ceva... Când cineva vă face un bine, spuneți-i:

‒ Sunteți cu adevărat binecuvântat. Trebuie să-I mulțumim lui Dumnezeu pentru că v-a oferit posibilitatea de a face acest lucru, altfel El ar fi trimis pe altcineva în locul dumneavoastră.

Din Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, Giurgiu, 2014, p. 452-453


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
44

Lucrarea Duhului Sfânt în zilele noastre

Aș vrea să vorbesc cu voi astăzi și pe o altă temă. Nu demult ne-a vizitat un preot rus. Și într-o discuție între patru ochi m-a întrebat: — Părinte Sofronie, este cu putință în epoca noastră să vezi Lumina cea Nezidită? — Eu am scris despre aceasta. Ați citit? — Nu. — Ei bine, luați de la […]

Articole postate de același autor
9202

Suedia a interzis vaccinarea obligatorie

În timp ce în Rusia se observă tendința, de altfel reușită, a companiilor farmaceutice străine de a promova introducerea unor vaccinuri suplimentare inutile (de multe ori chiar periculoase pentru sănătate) în calendarul național al vaccinării, făcându-le obligatorii, cea mai prosperă țară din lume nu permite producătorilor de vaccinuri, și nici nu intenționează, să experimenteze pe […]